10 прекрасни планини во Тенеси

Jacob Bernard
Откријте ги 9-те најдобри реки за Белата вода… 13 Карипски острови со прекрасни планини Откријте ги 5-те највисоки врвови во… Откријте 10 животни што се движат на врвот на Масачусетс… 10-те најсмртоносните планини на Земјата -… 10 важни планини во Библијата

Тенеси е убава држава со разновидни рурални пејзажи. Низините на реката Мисисипи на исток се трансформираат во Големите димни планини на запад - најпосетуваниот национален парк во земјата. Тие се дел од поголемиот синџир на Апалачите кој се протега низ целиот пат од Њуфаундленд, Канада до Алабама. За разлика од Карпестите Планини, многу постарите Апалачи се силно еродирани и покриени со дрвја, дури и на нивните највисоки врвови. Ова ги прави особено убави наесен кога се вртат лисјата. Во оваа статија, гледаме 10 од најубавите планини во Тенеси. Можеби на вашиот следен одмор можете да ги видите сите!

Клучни точки

  • Повеќето од највисоките планини во Тенеси се во националниот парк Great Smoky Mountains, дел од поголемите Апалашки планински синџир.
  • За разлика од Карпестите планини кои се помлади и помалку еродирани, Апалачките се силно еродирани и имаат помалку изложени проѕирни карпести лица. Тие се пошумени до нивните највисоки врвови.
  • Бидејќи е најпосетуваниот национален парк во земјата, многу од најпопуларните планини се вкрстени со патеки на различни нивоа натешкотија.
  • Паркот има огромна популација на американски црни мечки. Планинарите и камперите треба да останат будни.
  • Кога посетуваат некои од пооддалечените и предизвикувачки локации, планинарите треба да понесат со себе батериски светла и средства за итно кампување доколку се изгубат или доцнат. Бидејќи планините се покриени со густи шуми, може да се стемни порано отколку што би очекувале на патеките.
  • Вреди да ги посетите планините во различни периоди од годината, бидејќи променливите годишни времиња ги прават убави на уникатни начини .

1. Clingman’s Dome

Со 6.643 стапки, Clingman’s Dome е највисоката планина во Тенеси и трета највисока источно од реката Мисисипи. Од набљудувачката кула, можно е да се види на растојание од 100 милји. Сепак, поради загадениот воздух, најчесто погледот е ограничен на 20 милји. Ако сакате да го видите сами, одете во Националниот парк Great Smoky Mountains во близина на Гетлинбург. Патеката Апалачи ја преминува куполата Клингман, па затоа е одличен начин за планинарите да се запознаат блиску со планината. Внимавајте на американските црни мечки; околу 1.500 од овие цицачи талкаат низ паркот!

2. Mount Guyot

Речиси висок како Clingman’s Dome, Mount Guyot има висина од 6.621 стапки. Забележете дека не треба да се меша со друга планина со исто име. Оној во Колорадо има површини на смолкнување карпинеговите страни и врв, додека оној во Тенеси се наоѓа во Големите зачадени планини и е целосно покриен со дрвја. Се наоѓа во близина на куполата на Клингман и се наоѓа на границата Тенеси-Северна Каролина, со највисокиот врв на страната на Тенеси.

3. Mount LeConte

Mount LeConte е врв 6.593 стапки лоциран на пресекот на пет пешачки патеки во Националниот парк Great Smoky Mountains. Не е далеку од водопадот Виножито, највисокиот водопад во државата. Планинарите препорачуваат да се оди по планинарската патека на водопадите Виножито што го следи Леконте Крик по планината. Тоа е малку предизвикувачка патека за почетници, но ги наградува посетителите со прекрасен поглед на водопадите.

4. Планината Чепмен

Планината Чепмен е висока 6.643 стапки и именувана по еден од основачите на националниот парк Great Smoky Mountains. Таа е пооддалечена од некои од другите планини на нашата листа, но достојна дестинација за искусни планинари. Патеката Апалачи се наоѓа на 200 стапки од самитот. Исто така, можно е да се пешачите од основата до врвот и назад за еден ден, ако одите на патеката Snake Den Ridge долга 5,3 милји. Тоа е предизвикувачка патека и не е погодна за почетници.

5. Mount Buckley

Mount Buckley во Националниот парк Great Smoky Mountains е висока 6.580 стапки. Тоа е всушност под-врв на Куполата на Клингман. Патеката на планината Бакли е дел од Апалашката патека и прави само јамкаДолга 1,5 милји. Се смета за податливо кратко пешачење за неискусни планинари, деца или други кои сакаат да уживаат во дивината без да тренираат како олимписки спортист.

6. Old Black

Дебела борова шума расте на Old Black, сè до нејзиниот врв од 6.370 метри. Одењето до врвот би можело да се чувствува незадоволно, бидејќи погледите се попречени од обраснатата шума. Нема да можете да видите огромни растојанија, како што можете од некои од другите врвови на планината Smokey во Тенеси. Сепак, не е толку преполно, па можеби ќе имате подобри шанси да забележите диви животни. Исто така, сосема е можно да се завртите и да се изгубите во шумата, затоа не одете без резерви за кампување, храна, вода и најдобрите достапни мапи на патеки.

7. Roan High Knob

Roan High Knob, планина висока 6.286 стапки, се наоѓа во државниот парк Роан Маунтин во близина на Кингспорт. Се наоѓа на патеката Апалачи. Ќе најдете мала кабина, која е засолниште со највисока височина на целата патека. Roan High Knob е најдобро резервиран за средно или искусни планинари, но оние што ќе се потрудат ќе уживаат да го пропатуваат својот пат низ шумите од балсами со свеж мирис на нивниот пат до спектакуларни погледи на врвот.

8 . Биг Ќелав

Големиот Ќелав е висок 5.515 стапки и е највисокиот врв во Ќелавите Планини, синџир кој е дел од Зачаените Планини. Од Ервин, тоа е само 6,5 милји до врвот, нопатеката е стрмна и груба, така што трае околу четири часа во секоја насока. Имајте на ум дека поради густата шума ќе се стемни порано од очекуваното, затоа оставете доволно време и земете батериски ламби заедно со резервните батерии. Има добри шанси да видите американски црни мечки, елени со бела опашка, ракуни, па дури и елен, кои се повторно воведени во државата.

9. Chimney Tops

Тоа е стрмно искачување на надморска височина од 4.800 метри на Chimney Tops во Smoky Mountains, но вреди за незаборавните глетки. Пешачењето започнува со трипати преминување напред-назад преку ладен планински поток. Иако планинарењето е само 3,5 милји повратно, тоа е најопасно од сите што ги наведовме во оваа статија. Последната четвртина милја од патеката е силно оштетена од пожар и е затворена за јавноста по многу повреди, операции за пребарување и спасување и смрт. Иако патеката е доста напорна и опасна, таа е популарна кај искусни планинари.

10. Планината Голема жаба

Планината Голема жаба се наоѓа во дивината на Големата жаба, област во Националната шума Чероки. Тоа е дел од синџирот на планината Блу Риџ, под-опсег на Апалачите. Се наоѓа на границата меѓу Тенеси и Џорџија, издигнувајќи се на надморска височина од 4.224 стапки. Планината го добила своето име затоа што истражувачите и доселениците мислеле дека има сличност со многу голема жаба. Мрежа од патекија преминува планината. Оние кои ќе ги посетат кон крајот на мај или почетокот на јуни ќе бидат почестени со големи делови од рододендрони кои цветаат на западната страна на врвот на планината.

Не можете да тргнете погрешно

Има околу 1.799 именувани планини во Тенеси и сите тие се убави на различни начини. Опишевме само неколку од најголемите и најпопуларните врвови со пешачки патеки за да можете да ги истражите одблиску. Но, дури и помалку познатите врвови имаат свој шарм и див свет, совршени за градење неверојатни спомени.


Џејкоб Бернард е страстен ентузијаст за дивиот свет, истражувач и искусен писател. Со искуство во зоологијата и голем интерес за сè што е поврзано со животинското царство, Џејкоб се посветил на доближување на чудата на природниот свет до своите читатели. Роден и израснат во мало гратче опкружено со живописни пејзажи, тој рано развил фасцинација со суштества од сите облици и големини. Ненаситната љубопитност на Џејкоб го однесе на бројни експедиции во оддалечените делови на земјината топка, барајќи ретки и неостварливи видови додека ги документира своите средби преку фотографии кои го одземаат...