Еже за миленичиња по цени за 2023 година: набавни трошоци, материјали, храна и повеќе!

Jacob Bernard
Крокодил прави дебитантска грешка и се буди... 2 масивни големи бели ајкули како... Гледајте како медениот јазовец избега од спојката... Лавот се обидува да падне во заседа на бебешка зебра, но... Гледајте како оваа горила со слатки биволски слетува како еп... Гледајте масивно стадо биволи како одеднаш булдоз...

Тие се симпатични, шарени и шилести - и се многу популарни меѓу луѓето што мислат на нешто друго освен вообичаената мачка, куче или хрчак. Ежето, мал цицач со бодликави боцки на грбот, стана многу популарен избор за љубителите на домашни миленици во изминатата деценија или така. Скролувајте низ Инстаграм и Јутјуб и ќе најдете тони видеа од овие слатки мали топчиња со пената и пердувите кои прават секакви работи. Од капење во мијалник до цврсто свиткување во топка или грицкање вкусни производи, овие мали момци едноставно се забавни за гледање!

Но, ако сакате да го донесете дома, размислете за трошоците може да биде критична точка за тоа да се овозможи. Тие се технички егзотични миленичиња, така што стандардните такси и набавки (и регулативите и законите) не важат.

Ајде да ги разгледаме трошоците, потребите и сите основи за да видиме дали ќе донесеме малку живост дома е вистинскиот избор за вас.

Колку чини ежот?

Неколку фактори влијаат на почетните и долгорочните трошоци за купување и грижа за домашно милениче еж.

Прво, самиот еж може да работи од 100 до 300 долари овие денови,тие изгледаат остри (и можат да бидат!), со ежи може лесно да се ракува, ако сте внимателни. Нежно држете го ежот за да ја избегнете болката. Сакаат да ги галат и нивните перници, па затоа е многу посакувано нежното галење.

 • Ежите немаат одлично чувство за вид. Всушност, наместо тоа, тие имаат неверојатен слух и сетила за мирис и ги користат овие за да се водат во светот.
 • Други забавни факти за живите жици

  1. Група ежи е наречена низа или боцкање. Бебето еж е познато како еж.
  2. Најчестиот вид на еж пронајден како домашни миленици во САД се африканските пигмејски ежи. Тие се хибрид на ежот со четири прсти и северноафриканскиот еж.
  3. На некои места, ќе го најдете и ежот со долги уши или индискиот еж со долги уши, и можеби ќе може да ги купите како домашни миленици.
  4. За здравјето на луѓето е важно да ги одржувате вашите жива ограда чисти. Тие се склони да носат болести кои можат да ги погодат луѓето, дури и ако сте ги имале некое време. Тоа е постојан ризик.
  5. Постојат записи за ежовите чувани како домашни миленици, кои датираат од 4 п.н.е. видовите и морските цицачи се автохтони цицачи!), но тие биле донесени од раните европски доселеници. Сега живеат во дивината и во многу случаи се сметаат за штетници.
  6. Седумнаесет видови ежи постојат восветот.


  во зависност од оној што ќе го изберете да го донесете дома.

  Обојувањето на живата ограда е еден од најзначајните фактори во цената. Вториот фактор е од каде ги добивате: продавница за миленичиња наспроти одгледувач. Повремено, може да најдете и во локално засолниште за животни или спасување, што ќе ве чини помалку, но ќе се покаже потешко да се најде.

  Идеално, поминете некое време истражувајќи ги цените на локални, остварливи опции каде што се продаваат ежи .

  Запомнете, сепак, трошоците не застануваат тука. Имате опрема, храна и здравствена заштита што треба да ги земете предвид.

  Трошоци за еж по боја – најниска до највисока

  Боја Ниска Висока
  Сол & засилувач; Бибер $100 $200
  Цимет $100 $200
  Алжирски 175$ 250$
  Пинто 175$ 250$
  Шампањ 200$ 225$
  Кајсија 200$ 225$
  Снегулка 200$ 275$
  Бела 250$ 275$
  Албино 250$ 300$
  Црно $250 $300

  Колку чини кафез за еж?

  Пред да ја донесете вашата нова жива ограда дома, Ќе треба да се најде соодветен кафез. Ако вашиот буџет е потесен, можете да погледнете на сајтови како Craigslist и Freecycle и да внимавате некое време додека не стане достапен забесплатно или до бесплатно. Меѓутоа, ако наскоро планирате да ја донесете таа жива ограда дома, ќе најдете сосема нови понуди кај трговците на мало кои обично чинат помеѓу 60 и 175 долари.

  Кафезот треба да биде помеѓу 2,5 и 4 квадратни метри за да се обезбеди другарот има доволно простор за движење. Ним им треба и цврсто дно кафез, а не жичено дно.

  Погрижете се да купите и помал, дополнителен кафез, кој ќе го користите за транспорт. Вашиот еж ќе има неколку патувања пред него во текот на неговиот живот, најчесто оди на ветеринар за неговите годишни прегледи и нега.

  Колку чини храната за ежи?

  Важно е дека вашата жива ограда добива соодветна исхрана. Со други зборови, можете само да ја нахраните нејзината мачка храна или нешто слично. Тоа значи дека ќе ви треба соодветна храна формулирана за ежи. Веб-страниците како Chewy имаат храна достапна за околу 35 долари за торба од 5 килограми.

  Hedgies обично јадат помеѓу 70 и 100 калории дневно, што значи помеѓу 1 и 3 супени лажици храна секој ден. Сепак, малите животни ќе се прејадат ако ги храните премногу, затоа погрижете се да им давате само вистинска количина секој ден. Ова значи дека кесичката храна од 5 килограми ќе трае прилично долго.

  Додадете свежо овошје и зеленчук за да ја заокружите нивната исхрана, што ќе додаде малку повеќе трошоци секој месец. Идеално, за да заштедите пари, однапред исечете ги овошјето и зеленчукот и замрзнете ги остатоците за ништо да не оди залудно.Потоа, одмрзнете ги производите и нахранете ги со другарчето штом ќе ја достигне вистинската температура.

  Дополнително, ежите се природни инсективојади, што значи дека јадат бубачки. Најдобро ќе бидат ако се чуваат со делумна исхрана со живи или сушени инсекти. Варени јајца, розови глувци и други мали количини на варено (но незачинето) месо ќе ја подобрат нивната исхрана и целокупното здравје, исто така.

  Севкупно, веројатно ќе трошите околу 15 до 20 долари месечно за нивната храна , вклучувајќи ја и спакуваната храна, производи, инсекти и месо.

  Колкав е трошокот за осигурување и здравствена заштита за хеџовите?

  Извештаите ни кажуваат дека годишните посети на ветеринар за преглед обично траат помеѓу $45 и $75, во зависност од вашата локација. Ако сте во близина на егзотични ветеринари кои знаат жива ограда, ова треба да биде прилично точно. Ако живеете некаде понејасно, можеби ќе биде потешко да се најде ветеринар во близина, што значи дека трошоците ќе се зголемат поради понатамошниот транзит.

  Хедгите обично живеат околу 5 години, кога правилно се грижат, за да можете да ги предвидите овие годишни посети 5 пати, плус какви било посебни посети за некои од нивните други потреби што може да се појават.

  Хедџите најчесто се справуваат со:

  • Забни проблеми
  • Рак на матката
  • Проблеми со очите
  • Дебелина
  • Невролошки проблеми
  • Ектопаразити (слични на грини)
  • Респираторни инфекции
  • Уринарни проблеми со тракт

  Осигурувањето за вашиот хеџ е добра идеја бидејќина овие потенцијални прашања. Ним им требаат годишни посети, како и фекални прегледи и крвна работа (обично околу 100 долари). Повремено, се појавуваат и чистење на забите, кои се движат околу 100 долари секој пат. Повремено ќе им требаат третмани со болви, крлежи и црви, кои чинат по околу 15 до 25 долари.

  Во рок од околу 2 недели откако ќе го донесете вашиот нов хеџ дома, добра идеја е да го доведете вашиот пријател кај ветеринарот да се стерилизираат или стерилизираат. Оваа почетна цена обично се движи помеѓу 250 и 400 долари, бидејќи тие се сметаат за егзотично домашно милениче. Оваа постапка ќе го подобри здравјето и живеењето на вашата жива жива ограда.

  Основен список на набавки за живи огради

  • Кејџ
  • Хидајвеј колиба
  • Садови за храна
  • Шише со вода
  • Играчки
  • Лекувања
  • Храна
  • Додатоци за кафез
  • Тример за нокти
  • Потрошен материјал за чистење
  • Витамини и додатоци
  • Дополнителни производи
  • Патнички превозник
  • Постелнина или облоги за кафез
  • Греење
  • Тркало за вежбање

  Трошоци за играчки

  Во просек, ќе откриете дека трошите околу 10 долари месечно на играчки за вашата жива ограда. Обожаваат да играат, а играчките им помагаат да бидат активни и здрави, со што играчките се важни за нивното здравје.

  Трошоци за постелнина

  Најверојатно, постелнината на вашата хеџ ќе ви чини околу 10 долари месечно. Ако е особено неуредна или се случуваат многу излевања, тоа може да биде повеќе од 15 до 17 долари.

  Трошоци за тркалото за вежбање

  Ежевите имаатсклоност кон дебелина, па затоа е важно да внимавате на храната што им ја давате и да обезбедите тркало за вежбање. Тркалото ќе им помогне да останат активни во нивниот кафез ноќе.

  Тркалата за вежбање за жива ограда се движат од 10 до 50 долари, во зависност од тоа колку фенси сакате да добиете.

  Трошоци за греење

  Ежевите треба да имаат топол, чист, удобен кафез. Потребни се грејна подлога и термометар за да се одржува регулирана температурата. Сè додека правилно се грижите за нив, не треба да треба да го замените ниту едно од овие повеќе од еднаш, најмногу, во текот на животот на вашиот хеџ. Заедно, тие двајца веројатно ќе ви чинат помеѓу 60 и 100 долари.

  Вкупни трошоци за носење еж дома

  Почетните трошоци ќе го вклучуваат сето следново, вклучително и живата ограда што ќе ја донесете дома.

  • 100$ – 300$ за вашиот еж
  • 50$ за храна, чинии и чинии за вода
  • 60$ – 175$ за кафез
  • 60$ за кафез за превозникот
  • 20$ – 30$ за играчки
  • $10 до 50$ за тркало за вежбање
  • 10$ – 15$ за постелнина
  • 250$ – 400$ за спеј/кастрирање
  • 45$ – 75$ за првична проверка
  • 60$ – 100$ за грејна подлога и термометар
  • 50$ за скривалиште и други материјали за поставување кафез

  Севкупно, вашиот вкупниот трошок за домот ќе ве чини помеѓу 715 и 1325 долари за да го донесете дома вашиот еж, вклучувајќи ги сите работи.

  Месечни трошоци за еден еж

  Вкупно секој месец, треба да го очекувате вашиотГрижата за ежот чини:

  • 15$ – 20$ за храна и задоволства
  • 10$ за постелнина
  • 10$ за играчки
  • $5 – 10$ за дополнителни потрошен материјал или несреќен случај
  • 15 долари за осигурување

  Вкупно, барате од 55 до 65 долари месечно.

  Вкупен годишен трошок за поседување еж

  Годишниот трошок за вашиот еж веројатно ќе ве чини помеѓу 705 и 855 долари.

  Важно е да запомните дека сите овие бројки се само проценки. Работите како што се вашата избрана боја на жива ограда и растојанието до егзотичното милениче ветеринар влијаат на вашите вкупни и редовни трошоци.

  Корисни и забавни факти за Hedgies

  Еден важен факт за кој секој треба да знае жива ограда: Некои држави имаат строги закони против чување ежи како домашни миленици, па затоа е важно да знаете што велат вашите државни закони пред да го донесете дома. Некои држави кои ја ограничуваат сопственоста на ежот ги вклучуваат Вермонт, Хаваи, Алабама, Калифорнија, Џорџија, Мејн, Пенсилванија, Орегон, Вашингтон, делови од Небраска и целиот Њујорк.

  Факти за однесувањето на Хеџи

  <6 27>
 • Иако обично е тивко и може тешко да се слушне, познато е дека ежовите прчат. Звучат малку како прасиња додека рикаат, што делумно го добиваат името „еж“ (акцент на „свиња“). Тие ја испуштаат оваа мала вревачка бучава додека бараат храна во дивината.
 • Другиот дел од нивното име (ограда) доаѓа од нивната единственанавиките за барање храна да го бараат својот плен во жива ограда и грмушки, користејќи ги нивните долги муцки за да ги најдат.
 • Жастите огради не се групни животни - тие многу претпочитаат да живеат и да се движат сами. Значи, тоа е добра вест за вашите сметки - не треба да носите две дома за среќни жива ограда. Всушност, тие се собираат само со други жива ограда за сезоната на парење.
 • Кога ежот се чувствува загрозен, таа ќе се навива во топка, ќе го напика стомакот внатре, а рабовите надвор. Ова им помага да ги заштитат своите ранливи делови.
 • Ежевите всушност се познати по тоа што ловат и јадат отровни змии во дивината. Тие не се особено подложни на многу од отровните змии, што е дел од причината зошто тие биле популарни во минатото како градинарски животни. Но затоа не беа испратени во Нов Зеланд – таму нема змии.
 • Во ладна клима, ежовите хибернираат во зима. За жива ограда во топла клима, како што се пустини, наместо тоа, тие го прават естивацијата за време на суши или екстремни горештини. Во основа, ова е хибернација при топло време, функционално кажано, во која животните живеат во мирување со намален метаболизам додека не е безбедно повторно да излезат надвор. љубов кон инсектите. Тие бараат храна за инсектите кои ги уништуваат градините, заштедувајќи ги градинарите од многу нервози.
 • Во заробеништво, живите огради имаат животен век од 5 до 7години, додека во дивината тие живеат само од 2 до 4 години.
 • Познато е дека оградите се „самопомазаници“. Тие ќе џвакаат токсични материи и ќе ги измешаат со нивната плунка и ќе го тријат на нивните тела. Никој навистина не знае зошто го прават ова, но некои мислат дека тоа е за да се направат нејадливи за предаторите.
 • Физички карактеристики на ежите

  1. Иако живите огради изгледаат како шипки, тие се многу различни животни. Нивните пердуви, на пример, изгледаат слично, но пердувите се ослободуваат кога се чувствуваат загрозени. Ежите не ги „пукаат“ рабовите. Тие воопшто не се перјаници, туку боцки кои немаат шипки или отров, туку се шупливи.
  2. Ежевите имаат ситни опашки кои навистина не можеме да ги видиме поради сите пердуви! Но, превртете ги и малата мала опашка ќе стане видлива. Просечниот возрасен еж има само помеѓу 5.000 и 7.000 перници. Секоја година, пероните се фрлаат и повторно растат сосема нови.
  3. Ежевите обично не се миризливи животни освен ако не ги капете и не ги одржувате нивните кафези чисти. Тие немаат мирисни жлезди како порове. Ако почнат да мирисаат лошо, тоа би можело да биде показател дека ежот не се чувствува добро и треба да го посети ветеринарот.
  4. Бебешките жива ограда имаат поостри перници од возрасните. Ќе ги отфрлат овие и ќе пораснат во помеки. Ова е познато како quilling.
  5. Иако

  Џејкоб Бернард е страстен ентузијаст за дивиот свет, истражувач и искусен писател. Со искуство во зоологијата и голем интерес за сè што е поврзано со животинското царство, Џејкоб се посветил на доближување на чудата на природниот свет до своите читатели. Роден и израснат во мало гратче опкружено со живописни пејзажи, тој рано развил фасцинација со суштества од сите облици и големини. Ненаситната љубопитност на Џејкоб го однесе на бројни експедиции во оддалечените делови на земјината топка, барајќи ретки и неостварливи видови додека ги документира своите средби преку фотографии кои го одземаат...