Германски овчар против боксер: Објаснети 3 клучни разлики

Jacob Bernard
Бои и ознаки на австралиски овчар: најретко до… Цени на австралиски овчар во 2023 година: набавни трошоци,… Ротвајлер наспроти Преса Канарио: 8 клучни разлики 10-те најопасни раси на кучиња во… Машко наспроти женско Цане Корсо: 5 причини… Топ 6 Француските булдози се…

Германските овчари и боксери се популарни раси со многу заеднички работи. Но, кои се разликите помеѓу германските овчари и боксерите? Двете раси се лојални, храбри и будни. Тие се одликуваат со нивниот изглед, темперамент и здравје. На пример, германските овчари имаат средна должина, двојно палта, додека боксерите имаат кратки единечни палта. Како резултат на тоа, боксерите не пролеваат толку многу како германските овчари. Но, постојат повеќе разлики помеѓу овие раси, и овој пост ќе ги одреди трите клучни разлики помеѓу двете.

Германски овчар против. Боксер: Споредба

Споредба помеѓу германски овчари vs. боксери.

Клучни разлики помеѓу германските овчари и боксерите

Иако и двете раси се големи кучиња, тие се разликуваат по изглед, личност и потреби. Но, некои од најголемите разлики помеѓу германските овчари и боксерите се нивниот животен век и здравствените проблеми. Но, кога станува збор за големината, социјалните потреби и темпераментот, тие всушност се доста слични.

1. Германски овчари против боксери: Изглед

Постојат минимални разлики помеѓу германските овчари и боксерите во однос на нивната големина. Сепак, нивните палта, градба и боја се драстично различни.

Висина

Кога германските овчари се целосно пораснати, тие се мери од 22 до 26 инчи на рамото, додека боксерите се малку пониски , високи од 21 до 25 инчи.

Тежина

Германските овчари тежат помеѓу 50 и 90 фунти, додека боксерите тежат од 50 до 80 фунти, така што нема значајниразлика во тежината.

Тип палто

Германскиот овчар има двојно палто со средна должина, кое бара многу негување и многу паѓа, додека боксерите имаат кратко, едно палто и не фрлајте многу, барате многу малку негување.

Бои

Германските овчари имаат неколку бои на палтата, вклучувајќи:

 • Црна и кафеава
 • Црно
 • Црно и црвено
 • Црно и крем
 • Црно и сребрено
 • Бело
 • Сабл
 • Црн дроб
 • Сино.

Боксерите доаѓаат во три бои, шилеста, срна и бела.

2. Германски овчари против боксери: Карактеристики

Изненадувачки, германските овчари и боксери имаат многу слични карактеристики, но тие се разликуваат во неколку аспекти.

Темперамент

Германски овчар

Не е ни чудо што овие прекрасни кучиња се толку популарни; тие се интелигентни, храбри, заштитнички и имаат нежна природа. Германските овчари се желни да задоволат и имаат многу прекрасни особини што ги прават фантастични работни кучиња. Ако добиваат постојана обука и лекции за послушност, овие кучиња ќе бидат лојални на грешка до крајот на нивниот живот.

Додека германските овчари првично биле одгледувани за работа и им треба многу стимулација, тие се идеални семејни кучиња се додека сопствениците имаат време да им посветат. Ним им треба еден час или повеќе енергичен тренинг дневно. Понатаму, им требаат големи простори за да ја вложат целата своја енергија, паГерманските овчари не се добри станбени кучиња.

Боксер

Овие симпатични глупаци се глупави, лојални, приврзани, интелигентни, будни, храбри и вредни работници. Сепак, тие се претпазливи за странци и животни, доколку не се социјализираат и тренираат правилно. Затоа, најдобро е да го запишете вашиот боксер во училиште за кутриња за да развиете силни врски и да научите да се однесувате.

Штом ќе пораснат од фазата на кученце, боксерите се забавни и природно пријателски расположени, без премногу лаење или претерано возбудени и скокнати. Но, ќе треба да почекате некое време бидејќи тие целосно созреваат само на тригодишна возраст, што е подолго од повеќето раси. Дополнително, тие се лесни за тренирање, па затоа се совршена раса за првпат сопственици на кучиња. Боксерите добро реагираат на знаците и тренинзите со поводници. Понатаму, не им се допаѓа рутината, па сопствениците мора да посветат многу време на пронаоѓање на разни видови стимулации за нивните боксерки за да ги спречат да се доведат до зло.

Социјални потреби

Кога станува збор за германски овчари против боксери, на двајцата им треба многу внимание и вежбање. Но, како тие се разликуваат во однос на другите социјални потреби?

Германски овчар

Денес германскиот овчар е љубезен семеен придружник, но тие се и работни кучиња кои се одлични во долготрајното работење и душкаат шверц за единицата К-9, или патролирање на рововите на првите борбени линии, само за да наведеме неколку. Додека овие големикучињата се многу приспособливи, нивната големина и нивоата на енергија ги прават несоодветни за мали домови со малку или без простор на отворено. Сепак, тие можат да бидат среќни што живеат во стан сè додека добиваат доволно вежбање и време на отворено.

Германските овчари се согласуваат со другите миленичиња во домот доколку се обучени и социјализирани уште од мали нозе, но претпочитаат да бидат единствените миленик. Тие се неверојатно лојални на своите семејства и ќе ги заштитат по секоја цена. Сепак, тие не се идеални кучиња за првпат сопственици бидејќи може да бидат премногу големи и моќни за почетниците да ги контролираат.

Овие кучиња се многу посебни и им треба ред; ако работите не се прават рутински, тие ќе покажат знаци на стрес и анксиозност. Затоа, сопствениците треба да се погрижат нивните кучиња да добијат висок степен на контрола и обука за да ги обликуваат во добро воспитани придружници и кучиња чувари. Понатаму, на германските овчари им треба многу внимание и стимулација. Значи, ова не е раса за вас ако имате тешка работа или распоред. Германските овчари страдаат од анксиозност од разделување и не им е добро да останат сами по цел ден.

Како резултат на тоа, овие кучиња напредуваат во средини со активни сопственици или семејства кои уживаат да поминуваат многу време на отворено. Особено сакаат планинарење. Затоа, пред да купите германски овчар на импулс, бидете сигурни дека сте вистинскиот фит.

Боксер

Оваа раса е неверојатно глупава и активна, па не им се допаѓада се биде сам долго време или оставен во дворот без стимулација или внимание. Боксерите се социјални кучиња и им треба редовна интеракција. Затоа, тие не се најдобриот избор за самци или постари лица кои не можат да им го дадат целото внимание што го посакуваат.

Боксерите првично биле одгледувани како кучиња работни или чувари, и тие треба да останат зафатени за да бидат здрави и среќен. Затоа, потребно им е најмалку еден час вежбање дневно. Поради нивната интелигенција и социјални личности, тие направија одлични гласници за време на Втората светска војна, кучиња од единицата К9, расправии со говеда и кучиња водичи за лицата со оштетен вид.

3. Германски овчари против. Боксери: здравствени фактори

Очекуван животен век
Германските овчари имаат животен век од 7 до 10 години, додека боксерите можат да живеат помеѓу 10 и 12 години.

Здравствени услови

Двете раси се склони кон неколку здравствени проблеми. На пример, германските овчари се подложни на:

 • подуеност
 • хип дисплазија
 • артритис
 • дегенеративна миелопатија
 • Егзокрина панкреас инсуфициенција

Боксерите се склони кон:

 • Рак
 • Дилатирана кардиомиопатија
 • Надуеност
 • Хипотироидизам
 • Заболување на кранијалните вкрстени лигаменти

Подготвени сте да ги откриете првите 10 најслатки раси на кучиња во целиот свет?

Што е со најбрзите кучиња, најголемите кучињата и оние кои се -- сосема искрено -- само најљубезните кучиња на светотпланета? Секој ден, AZ Animals испраќа списоци како оваа до нашите илјадници претплатници на е-пошта. И најдобриот дел? Бесплатно е. Придружете се денес со внесување на вашата е-пошта подолу.

Ви благодариме што се претплативте! Кое е вистинското куче за вас?

Кучињата се наши најдобри пријатели, но која раса ви одговара?

Започнете
X-Small
Small
Средно
Големи
Xtra-Large
Следно Не ми е гајле, сакам кучиња од сите големини!

Ако имате деца или веќе постоечки кучиња изберете:

Деца
Други кучиња
Следно Прескокнете << Назад

Дали тие треба да бидат хипоалергични?

Да
Не
Следно Прескокнете << Назад Колку е важно здравјето? Следно Прескокни << Назад Кои групи кучиња ви се допаѓаат? Спортски пес Работен териер играчка Неспортско сточарство Следно не е важно << Назад Колку вежба треба да бара вашето куче? Ниско Умерено Високо Следно не е важно << Назад Каква клима? Топла клима Ладна клима Просечна клима Следно не е важно << Назад Колку анксиозност за одвојување? Ниско Умерено Високо Следно не е важно << Назад Колку гадење/лаење? Тивко Ниско Умерено високо Следно не е важно << Назад

Колку енергија треба да имаат?

Колку помала енергија толку подобро.
Сакам другар за гушкање!
Околу просечна енергија.
Сакам куче по кое треба постојано да го бркам!
Сите нивоа на енергија се одлични -- едноставно сакам кучиња!
Следно Прескокнете << Назад Колку треба да фрлат? Следно Прескокни << Назад Колку кучето треба да биде возучливо/послушно? Следно Прескокни << Назад Колку кучето треба да биде интелигентно? Следно Прескокни << Назад Колку џвакање ќе дозволи? Следно Прескокни << Назад
Споредба Германски овчар Боксер
Висина 22 до 26 инчи 21 до 25 инчи
Тежина 50-90 фунти 50 до 80 фунти
Тип палто Средна должина, двојно палто Краток единечен капут
Бои Црна, црна и црвена, црна и крем, црна и кафеава, црна и сребрена, самур, црн дроб, сива, бела и сина Бриндле, срна и бело
Темперамент Лојални, самоуверени, храбри, будни, послушни иинтелигентен Лојален, приврзан, вреден, интелигентен, буден, глупав и храбар
Социјални потреби Високи Високи
Очекуван животен век 7-10 години 10 до 12 години
Здравствени услови Подуеност, дисплазија на колкот, артритис, дегенеративна миелопатија и егзокрина панкреатична инсуфициенција Рак, проширена кардиомиопатија, надуеност, хипотироидизам и болест на кранијалните вкрстени лигаменти

Џејкоб Бернард е страстен ентузијаст за дивиот свет, истражувач и искусен писател. Со искуство во зоологијата и голем интерес за сè што е поврзано со животинското царство, Џејкоб се посветил на доближување на чудата на природниот свет до своите читатели. Роден и израснат во мало гратче опкружено со живописни пејзажи, тој рано развил фасцинација со суштества од сите облици и големини. Ненаситната љубопитност на Џејкоб го однесе на бројни експедиции во оддалечените делови на земјината топка, барајќи ретки и неостварливи видови додека ги документира своите средби преку фотографии кои го одземаат...