Откријте го најжестокиот топлотен бран што некогаш го погодил округот Мекленбург

Jacob Bernard
7-те најсилни урагани некогаш снимени на… Откријте ги 10-те најбезбедни држави со најмалку… Откријте ги 10-те Карипски острови најподложни на урагани 6-те најголеми поплави некогаш регистрирани на… Откријте ги 6-те најмоќни урагани до… 12-те најсмртоносните торнада на Земјата и… 0>Округот Мекленбург во Северна Каролина е најнаселената област во државата, но држи и неколку други рекорди! Денеска ќе погледнеме некои екстремни временски настани во округот, поточно, најжешката температура забележана во округот Мекленбург. Ајде да го откриеме датумот, температурата и некои други интересни факти за овој регион.

Најтоплата температура некогаш забележана во округот Мекленбург

Најтоплата температура некогаш забележана во округот Мекленбург беше со висока температура од 104°F на меѓународниот аеродром Шарлот Даглас на 29-ти јуни 2012 година.

Северна Каролина, особено внатрешните региони на државата, е позната по својата екстремна топлина и влажност. Како што стои, најтоплиот ден што некогаш го доживеал Мекленбург бил на 29-ти јуни 2012 година, кога сензор забележал 104 °F. Иако ова можеби не изгледа толку екстремно во споредба со места како Ново Мексико, Аризона или Калифорнија, важно е да се запамети дека летната топлина во Северна Каролина не е поврзана само со суровата температура, туку и со екстремната влажност. Кога температурите И влажноста се искачуваат, работитеможе да стане жешко, лепливо, испотено и крајно опасно. Всушност, Северна Каролина беше рангирана на 9-та највлажна држава по просечна влажност, зад Западна Вирџинија (8), Тенеси (7) и Арканзас (6).

Како можеше да се чувствуваше на најтоплиот ден во Округот Мекленбург

Со цел да ја разберете температурата кога е комбинирана со влажноста, постојат некои платформи што можат да ви дадат „референца за индекс на топлина“, во суштина да ви кажат како би се чувствувало тој ден. Користејќи ги податоците што ги имаме во Мекленбург, температура од 104°F и просечна влажност на државата, околу 82%, можеме да пресметаме со помош на калкулаторот на Националната метеоролошка служба дека би се чувствувало како 184,6°F тој ден.

Тоа не е само зачудувачки, туку е неверојатно опасно.

Други екстремни временски настани во округот Мекленбург

Северна Каролина има некои прилично грануларни податоци достапни на временските екстреми, благодарение на Државната канцеларија за клима во Северна Каролина на Државниот универзитет во NC. Користејќи го тој портал, можете да погледнете екстремни временски појави по град, област, целата држава и одредени временски станици. Уште повеќе, можете да го филтрирате според типот на временските екстреми во секое време, месеци, па дури и денови. Ајде да погледнеме во некои од најзначајните временски екстреми низ округот Мекленбург и Северна Каролина како целина.

Најтоплиот ден

Во округот Мекленбург, веќе го разгледавменајтоплиот ден и дознав дека е 104°F. Во Северна Каролина како целина, рекордот е 110°F во Фајетвил, кој се наоѓа во округот Камберленд. Тој рекорд беше поставен на 21 август 1983 година.

Најниска температура

Во округот Мекленбург, најниската температура некогаш забележана била -5°F на 21 јануари 1985 година. Низ целата држава, најниската температура некогаш забележана била на планината Мичел во округот Јанси на 21 јануари 1985 година и изнесувала -34°F. Големото несовпаѓање овде се должи на географијата на државата, со високи планински региони на запад и пониски, поумерени региони (вклучувајќи го Мекленбург) на исток.

Највисоки врнежи од снег во еден ден

Во округот Мекленбург, најголемите еднодневни снежни врнежи досега биле 12,1 инчи на 7 јануари 1988 година. Исто како и најниската температура, планината Мичел го држи и рекордот за најмногу снег во еден ден во Северна Каролина, вкупно 36 инчи на 13 март 1993 година. Повторно, планината Мичел е највисокиот врв на источниот брег и е подложен на екстремни временски услови.

Највисоки врнежи во еден ден

Во Мекленбург Округот, со најмногу врнежи (врнежи) досега беше 5,17 инчи на 3-ти август 1948 година. Највисоките врнежи што некогаш биле забележани во државата биле во Алтапас, во округот Мичел, со неверојатни 22,22 инчи, доволно за поплава. 1>

Влијанијата на екстремната топлина во Мекленбург и СеверКаролина

Топлината и долгите периоди на топлина (топлински бранови) можат да бидат неверојатно опасни за луѓето, особено кога ќе почнат да влијаат на инфраструктурата. Во моментов, зголемените просечни температури предизвикуваат поинтензивни и продолжени топлотни бранови во поголемиот дел од земјата, вклучително и NC.

Како што објаснува NC Climate Education, двата најдиректни начини на кои луѓето се оштетени од топлината се должат на топлотен удар и дехидрација.

Помалку директно, сепак, топлината има потенцијал да влијае на инфраструктурата на државата и да предизвика поакутни проблеми. Едно од јасните прашања е кога топлотниот бран се совпаѓа со сушата, предизвикувајќи проблеми со водата со водоснабдувањето, па дури и со земјоделството. Второ прашање се проблемите поврзани со енергијата. Кога температурите се зголемуваат, се троши повеќе енергија, особено на работи како AC. Кога системите се под стрес, работите се распаѓаат и никој добива наизменична струја кога на луѓето им е најпотребно. Кога тоа ќе се случи, луѓето потоа се директно погодени од дехидрација и топлотен удар.


Џејкоб Бернард е страстен ентузијаст за дивиот свет, истражувач и искусен писател. Со искуство во зоологијата и голем интерес за сè што е поврзано со животинското царство, Џејкоб се посветил на доближување на чудата на природниот свет до своите читатели. Роден и израснат во мало гратче опкружено со живописни пејзажи, тој рано развил фасцинација со суштества од сите облици и големини. Ненаситната љубопитност на Џејкоб го однесе на бројни експедиции во оддалечените делови на земјината топка, барајќи ретки и неостварливи видови додека ги документира своите средби преку фотографии кои го одземаат...