Откријте ја фасцинантната историја на 2 прекрасни замоци во Канзас

Jacob Bernard
Жителите бегаат од овие најбрзо се намалуваат окрузи во... Откријте го најстариот град во Вашингтон 15 напуштени и заборавени градови во јужниот дел... Истражете го огромниот кампус на најголемите во Мичиген... 6 најбогати земји во Африка денес (Рангирани) Откријте го најстариот град во Западна Вирџинија

Доколку ги затворите очите и го замислите Канзас, може да измислите слики од куќи на фарми, отворени полиња со ветерници или торнада што ја застрашуваат кичмата. Можете дури да ја повикате иконската сцена во боја на сепија од класичниот филм од 1939 година, Волшебникот од Оз, каде што торнадо ги проголтува Дороти и Тото во виорот на хаосот. Сепак, веројатно нема да помислите на замоци или архитектонски дизајн. Меѓутоа, во реалноста, Канзас е многу поразновиден од широко отворените простори и бурите исполнети со вртења. Од робусно земјоделство до хипнотизирачки згради и градби, државата Сончоглед има богата и привлечна историја што вреди да се истражува.

Нема сомнеж дека Канзас е земјоделско чудо. Одлично во производството на пченица, пченка, соја и сорго, Канзас нуди значителен придонес во снабдувањето со храна на нацијата. Како што повеќето луѓе веќе знаат, на крајот на краиштата, тоа е составен дел од „Кошницата за леб на Америка“. И неговото изобилно производство на жито, заедно со тоа другите држави во регионот, ја зајакнува (игра на зборови) безбедноста на храната во Соединетите Држави и низ целиот свет. Но, што друго може да понуди Канзас?

Канзас РичИсторија

Канзас има богата и возбудлива историја. Граничи со Небраска, Мисури, Оклахома и Колорадо, Канзас одигра клучна улога во ширењето на запад во текот на 19 век. Дополнително, Канзас може да се пофали со живописно наследство на Дивиот Запад - испреплетено со легендарни фигури како Вајат Ерп - и плејада шарени фолклор што се врти околу мистиката на каубојската култура. Покрај тоа, оваа држава може да се пофали со силно присуство во воздухопловството, бидејќи е родно место на пионери во авијацијата како Амелија Ерхарт и дом на компании за производство на авиони како Боинг и Цесна. Конечно, Канзас исто така одигра витална улога во аболиционистичкото движење. Накратко, оваа држава е преполна со богата инженерска, културна и земјоделска историја.

И иако можеби не е позната по своите замоци или архитектура воопшто, Канзас сè уште има две значајни градби вредни за истражување. Еве кратка, но фасцинантна историја на 2 прекрасни замоци во Канзас.

1. Замокот Кембел

Б. Куќата или замокот Х. Кембел е историски замок лоциран во Вичита, Канзас. Раскошна и иконска, оваа сега приватна резиденција располага со волшебен спој на архитектонски стилови, инкорпорирајќи елементи од викторијанскиот и францускиот стил на ренесансна преродба. Сепак, неговиот дизајн и варовничка фасада првенствено ги рефлектираат Ричардсоновите романескни шкотски замоци - популарни во доцниот 19-ти и почетокот на20 век. Имитирајќи го архитектот Хенри Хобсон Ричардсон, архитектот Алфред Гулд им помогна на полковникот Бартон Харви Кембел и неговата сопруга, Елен, да ја изнесат својата визија за нивниот луксузен дом на виделина.

Денес, оваа дворцева зграда сè уште има бедем од 5 ката, заоблена сводови, украсени резби, богати и луксузни шуми - вклучувајќи цреша, орев и махагони. Витражите, деликатно увезени од Германија, додаваат блескави бои и уметност – фрлајќи брилијантно калеидоскопско прекршување на светлината низ внатрешните простори. И да не заборавиме на 300 години старите големи скалила и заоблениот прозорец на трпезаријата - и двете дојдоа од Лондон!

Нормално, Националниот регистар на историски места ја препознава важноста на овој историски дом. За жал, нема да го посетиме наскоро. Во минатото, јавноста можеше да ужива во ова величествено живеалиште како ноќевање со појадок. Во моментов, сепак, овој прекрасен дом повеќе не е отворен за јавна употреба. Сместена на спротивната страна на спокојната река Мала Арканзас, надворешноста на куќата на Б. Х. Кембел е еднакво живописна, а внатрешноста влева стравопочит.

2. Николс Хол, Државен Универзитет во Канзас

Николс Хол – со своите карактеристики налик на замок, вклучувајќи кренели (борби), кули и куполи – прекрасно го краси кампусот на Државниот универзитет во Канзас (КСУ). Првично, во него беше сместено физичкотоодделенијата за образование и воени науки. Грандиозноста на зградата требаше да ги надополни капацитетите за воена обука со чувство на авторитет. За време на таа ера, архитектите често дизајнирале згради со ROTC програми за да личат на средновековни замоци - популарен мотив што ја симболизира силата, честа и благородноста. Ако витезите и средновековните замоци значат ученик и храброст, Николс Хол го илустрираше етосот на военото образование.

Тоа исто така беше просперитетен културен центар и гимназија. Погодностите вклучуваа подрумски базен, студио за радио емитување на најгорниот кат и посебни сместувачки капацитети за Одделот за музика.

Трагедија се случи во 1968 година кога масивен пожар – што го подметнаа двајца студенти од Катедрата за музика – зафати објектот. Како резултат на тоа, нејзината внатрешност била десеткувана. Како одговор на загриженоста на застапниците, државниот законодавен дом одвои 5,5 милиони долари за реконструкција на Николс Хол. Завршена во 1985 година, КСУ ја именуваше новата структура по д-р Ернест Р. Николс. Почитувана личност, тој служеше како шеф на Катедрата за физика и како претседател на универзитетот на почетокот на 20 век.

Пожарот на Николс имаше разорно влијание врз самата зграда. Уште полошо, опустоши и непроценливи збирки во Одделот за музика. Ја запали скапата опрема и инструментите на универзитетската радио станица и уништи незаменливи снимкиод серијата Лендон Предавања. Таа, исто така, ја изгоре целата музика. Единствен исклучок беше саканата топка Вабаш. За чудо, директорот на бендот го однел дома на денот на пожарот, непосредно пред да избувне. Сега е главен елемент на атлетските настани и на рели соби, оваа борбена песна го претставува силниот и издржлив училишен дух во KSU.


Џејкоб Бернард е страстен ентузијаст за дивиот свет, истражувач и искусен писател. Со искуство во зоологијата и голем интерес за сè што е поврзано со животинското царство, Џејкоб се посветил на доближување на чудата на природниот свет до своите читатели. Роден и израснат во мало гратче опкружено со живописни пејзажи, тој рано развил фасцинација со суштества од сите облици и големини. Ненаситната љубопитност на Џејкоб го однесе на бројни експедиции во оддалечените делови на земјината топка, барајќи ретки и неостварливи видови додека ги документира своите средби преку фотографии кои го одземаат...