Погледнете како рибата Кои јаде од лажица како нејзините житарки за појадок

Jacob Bernard
Откријте ги топ 6-те најскапи видови... 10 неверојатни факти за кои риби Откријте го моќното значење и симболиката на... Животниот век на рибите Кои: Колку долго го прават Кои... Откријте ги најскапите риби Кои досега... 3 типа на риби Кои: Водич...

Ова Кои е расипано, го хранат со лажица како новороденче!

Подгответе се да бидете воодушевени од неверојатното видео подолу. Тој нуди прекрасен поглед во животот на разгалениот воден жител. Најпрво масивниот koi зазема централно место, освојувајќи срца. Потоа, неговата уста е широка подотворена, што потсетува на човечко доенче. Се препушта на екстравагантен ритуал на хранење. Сцената се одвива со прецизна грижа. Пелетите од храна за риби со љубов се доставуваат во устата на коиите со помош на лажица. Ова го повторува нежниот чин на хранење на бебе.

Што го прави ова коеи посебно? Тоа не е само неговото однесување, туку и нејзината огромна големина. Тоа е јасен доказ за живот со раскошен вишок. Огромните пропорции на рибата не оставаат сомнеж. Тоа води попустливо постоење. Видеото прикажува момент на хранење. Исто така, обезбедува прозорец во луксузниот свет на грижа за домашни миленици. Дури и подводните придружници можат да уживаат во луксуз. Сведочете го овој воден спектакл и почувствувајте и забава и зачуденост. Огромната екстраваганција што му се искажува на овој познавач со перки е воодушевувачка.

Колку долго луѓето ги чуваат Кои како домашни миленици?

Со векови, луѓето негуваат дружење со коии. Историјататраги од античко време. Кои потекнува од Источна Азија, особено Јапонија и Кина. Чувањето како домашни миленици има богата историја. Во текот на 17 век, луѓето првично одгледувале коии поради нивните живописни бои. Тие го нашле својот пат во украсни езерца, станувајќи симболи на просперитет во јапонската култура. Врската меѓу луѓето и коии се продлабочуваше со текот на годините. Овие грациозни риби еволуирале од украси до негувани миленици. Тие сега се составен дел на спокојните пејзажи на отворено.

Како што минуваа вековите, кои тргнаа на глобално патување. Нивната убавина ги воодушеви ентузијастите ширум светот. Нивното грациозно движење и разновидните бои ги преминаа културните граници. Koi стана сакан додаток на водените средини. Од античките императори до модерните хобисти, трајната врска помеѓу луѓето и коии опстојува. Тоа е доказ за шармот што овие водни придружници го носат во нашите животи.

Колку долго можат да преживеат рибите Кои во заробеништво?

Рибите од Кои се познати по своите живописни нијанси и грациозното присуство. Тие се подеднакво забележливи по нивниот импресивен животен век. Изненадувачки, овие волшебни водни суштества напредуваат со децении. Просечниот животен век се движи од 25 до 35 години. Меѓутоа, во оптимални услови, некои кои ја надминуваат границата на векот. Навистина, овие прекрасни риби достигнуваат извонредна возраст од 100 години. Оваа долговечност ги позиционира рибите коии како трајни симболи на културата испокојство. Тие ја отелотворуваат еластичноста и убавината во вообичаеното поставување на водни прикази или езерца.

Сведочете дека оваа разгалена риба се третира како принц!


Џејкоб Бернард е страстен ентузијаст за дивиот свет, истражувач и искусен писател. Со искуство во зоологијата и голем интерес за сè што е поврзано со животинското царство, Џејкоб се посветил на доближување на чудата на природниот свет до своите читатели. Роден и израснат во мало гратче опкружено со живописни пејзажи, тој рано развил фасцинација со суштества од сите облици и големини. Ненаситната љубопитност на Џејкоб го однесе на бројни експедиции во оддалечените делови на земјината топка, барајќи ретки и неостварливи видови додека ги документира своите средби преку фотографии кои го одземаат...