Цени на златна рипка 2023: набавни трошоци, набавки, храна и повеќе!

Jacob Bernard
Крокодил направи дебитантска грешка и лута… 2 масивни големи бели ајкули кои тежат како… Ајкула пронајдена во реката лосос… Најголемиот син сом некогаш уловен… Погледнете ја огромната бела ајкула долга 16 метри… Погледнете огромна бела ајкула плажа…

Цените на златната рипка се водени од типот на златна рипка што ја барате, а состојбата на пазарот и сегашната економија се повеќе спореден фактор. Во најголем дел, златните рипки се релативно евтини, но многу од тоа зависи од поставувањето на резервоарот пред да купите златна рипка, заедно со типот на златна рипка.

Златните цени во 2023 година се движат од некаде помеѓу 50 долари (за целото поставување) и 400 долари, за поегзотична златна рипка (или две) и покомплицирано поставување. Кога станува збор за миленичиња риба, самата риба често е само мал дел од цената на сите опремата и додатоците.

Ретките златни рипки може да станат прилично скапи, сепак, ќе ја покриеме темата за ретките златни рипки и ќе ви дадеме преглед на цените за некои од различните раси на златни рипки таму. Лесно е да се заборави дека денешните златни рипки се производи од повеќе од еден милениум селективно размножување!

77.955 луѓе не можеа да го направат овој квиз

Мислете дека можете?
Земете ја нашата риба A-Z-Animals Квиз

Цени на златна рипка

За среќа, дури и ако одите по некоја од поегзотичните златни рипки (или две), цената не е навредлива. Може да поскапи, во зависност од опремата идодатоци што сакате да ги купите со нив. Плус, имајте на ум дека на пазарот има близу 30 видови златни рипки.

 • Watonai: $20 до $25
 • Sabao: $15
 • Телескопско око: $10
 • Shubunkin: $5
 • Ranchu: $30 до $50
 • Lionchu: $15
 • Pompom: $25 до $30
 • Pearlscale: $10
 • Blackmoor: $5 до $7
 • Оранда: $7
 • Tosakin: $100 до $150
 • Вакин: $10 до $15
 • Сабао: $15 до $20
 • Рјукин: $5
 • Помпон: $20 до $30
 • Комета: $.10 до $1.00
 • Fantail: $1 до $5
 • Фенси: $10 до $15

Овој список е поголем, но доволно е да ви даде општа идеја во однос на трошоците. Не постои одредена цена за златната рипка, туку повеќе е генерализација. Цените погоре може дури и да изгледаат многу поинакви ако купите златна рипка во Сан Диего, Калифорнија наспроти Фајетвил, Арканзас.

Цената на златна рипка Тосакин скока од страницата и тие се најскапата раса на златна рипка на пазарот . Спуштете се на колибри и гледате џебна промена. Значи, постои прилично голема разлика меѓу достапните златни рипки. Секогаш треба да ја правите домашната задача и да научите за навиките, потребите и најдоброто опкружување за златната рипка пред да скокнете.

Резервоар за златна рипка

Се разбира, златната рипка мора да има резервоарот.Добрата вест е дека има различни големини за избор. Додека некои сопственици на златна рипка ќе предложат сад за риба, важно е да се ставите себеси во позиција на златна рипка. Што би преферирале? Областа каде што едно превртување на опашката перка ќе ве однесе од едната до другата страна, или голема средина во која можете да истражувате?

Цените на златната рипка не се однесуваат само на златната рипка туку и на сè што доаѓа со неа како добро. Дури и ако купите скап Тосакин, резервоарот лесно може да биде најскапиот дел од целиот процес. Резервоарот за златна рипка ќе чини некаде помеѓу $20 и многу повеќе од 1.000$ , во зависност од тоа што сакате.

Ако сте со буџет, најдоброто нешто што можете да направите е да купите Резервоар со пристојна големина и дозволете ја вашата соба со златна рипка да ја истражува.

Филтрирање

Цените на златна рипка треба да ги вклучуваат и трошоците за поставување на резервоарот. Филтрацијата е многу слична на резервоарот, со трошок што е насекаде, во зависност од тоа со што одите и големината на резервоарот. Гледате опсег на цени што е приближно 10 долари за 10 галони .

Вашиот филтер треба да биде повеќе од способен да ја следи големината на резервоарот, така што околината на вашата златна рипка е чиста и кристално јасен. Минимално одржување е добра цел да се има исто така. Колку помалку пати треба да ја нарушите околината на златната рипка, толку подобро.

Храна за златна рипка

Друг клучен елемент вовкупните цени на златната рипка е храната, која ќе биде постојана, повторлива цена за животот на вашата златна рипка, заедно со следната златна рипка. Во најголем дел, ги гледате само трошоците за комерцијална храна за златна рипка, но треба да ги вклучите и повремените почести.

Во нормални околности, треба да ја храните вашата златна рипка еднаш дневно. Комерцијалната храна за златна рипка, Aqueon Goldfish Fish Food Flakes ќе ве чини помеѓу 7 и 10 долари за шише од 7 унци . Сепак, треба да се земат предвид и некои други фактори.

 • Број на златни рипки во вашиот резервоар
 • Возраста на вашата златна рипка
 • Температура на водата (постудената вода го забавува метаболизмот)
 • Без разлика дали ја одгледувате вашата златна рипка или не

Горенаведените точки ќе влијаат на бројот на хранење дневно, што е нешто што треба да го имате на ум. Плус, кога се под една година, треба да ги храните неколку пати на ден, наместо само еднаш.

Украси во резервоарот

Ова е четврта категорија и , до сега, треба да добиете идеја за цените на златната рипка врз основа на сите работи што треба да ги купите за неа. Гледајте на добрата страна, многу од најскапите работи се еднократни купувања за повеќекратна употреба. Значи, можете да го замислите како претходен трошок за купување златна рипка.

Изборот за декорација целосно зависи од вас и од пазарот заовие се толку широки и сложени што ја заслужува нејзината статија. Но, за доброто на цените, основното поставување на аквариум со неколку лебдечки дрва и структурни украси ќе чини помеѓу 25 и 50 долари .

Вашиот резервоар за подлога

Додека некои сметаат подлоги опционално купување и други сметаат дека е потребно, веројатно треба да одите со едно. Ова е особено точно ако сакате структурниот декор и растенијата да се наоѓаат убаво и цврсто на дното на вашиот резервоар.

Добрата вест е дека не мора да полудите со ова купување. Подлогата е како многу други работи на пазарот за риби за домашни миленици - обемна, со цена која е насекаде. Бидејќи златните рипки се познати по тоа што понекогаш ги заглавуваат камчињата во устата, треба или да одите со песочна подлога или со камења доволно големи што златните рипки не можат да ги соберат.

Нема да ви требаат огромни кеси со нешта, сепак, бидејќи не е потребно многу за да се добие посакуваниот слој од 1" до 2" на дното. Меѓутоа, ако имате огромен резервоар, може да биде потребно многу повеќе. Општиот опсег на цени за подлогата е од неколку долари до 3 долари за фунта .

Други набавки

Секогаш има список „други залихи“ кога тој станува збор за поседување миленичиња и златна рипка цените треба да вклучуваат некои дополнителни пари за оваа категорија. „Други залихи“ вклучуваат прилично широк спектар на предмети.

 • Рибна мрежа: $5
 • Златна рипкалекови: $8 до $40
 • Лек од алое: $30 до $35 (многу се препорачува за заштита при третмани со вода)
 • Третман на вода: $4 до $10
 • Медиум за филтрирање: $10 до $20

Тоа е само дел од основите. Поседувањето златна рипка е слично како да поседувате кое било друго домашно милениче и секогаш е добра идеја да имате при рака некои залихи „за секој случај“.

Конечна мисла за цените на златната рипка

Како што можете да видите, Цените на златната рипка имаат прилично пристоен опсег, откако ќе вклучите сè што ви треба за да започнете. Ако имате резервоар од 20 галони, со сè што е прилично наместено, можете да набавите златна рипка и непосредните потреби за прилично ниска цена.

Меѓутоа, тосакините и помпоните се веројатно најскапите златни рипки на пазар ако сакате да станете егзотични со нив. Повеќето од она што останува се состои од еднократни плаќања, како што се резервоари, филтри и декор. Сè на сè, златните рипки се прилично разумни во однос на цената во 2023 година.


Џејкоб Бернард е страстен ентузијаст за дивиот свет, истражувач и искусен писател. Со искуство во зоологијата и голем интерес за сè што е поврзано со животинското царство, Џејкоб се посветил на доближување на чудата на природниот свет до своите читатели. Роден и израснат во мало гратче опкружено со живописни пејзажи, тој рано развил фасцинација со суштества од сите облици и големини. Ненаситната љубопитност на Џејкоб го однесе на бројни експедиции во оддалечените делови на земјината топка, барајќи ретки и неостварливи видови додека ги документира своите средби преку фотографии кои го одземаат...