10 liqenet më të mirë në Angli për kamping

Jacob Bernard
Lumi Kolorado dhe Liqeni Mead Më në fund marrin… 15 liqenet më të thellë në Shtetet e Bashkuara… 10 liqenet më të mirë në Michigan që… 4 liqenet më të infektuar nga gjarpërinjtë në Manitoba Zbuloni 25 liqenet më të mëdhenj në Michigan Zbuloni 14 liqenet më të mëdhenj në Arizona

Kur bëhet fjalë për liqenet më të mirë në Angli për kamping, mos shikoni më larg se Lake District. Distrikti i Liqenit, një zonë në Anglinë veriperëndimore me përmasa 885 milje katrorë, u zgjodh si parku kombëtar më i mirë i vendit në vitin 2018.

Sot ai tërheq turistë, alpinistë dhe eksplorues në kërkimin e historisë së tij intriguese dhe një morie ndjekjesh në natyrë . Tiparet mahnitëse të peizazhit të zonës përfshijnë kreshtat e zymta që ndriçohen nga drita e artë, kullotat shkëlqyese që shpërthejnë nga lulet e egra dhe liqenet blu vezulluese që pasqyrojnë të gjithë panoramën e mrekullueshme.

Le të hedhim një vështrim se ku jeni mund të kamponi buzë liqenit në Angli për t'u zhytur plotësisht në këtë vend të bukur.

1. Sella Farm

Do të zbuloni se Farm Sella është një vend i shkëlqyer për qëndrimin tuaj për të parë rajonet më jugore të Lake District. Diçka për të mbajtur parasysh është që të qëndroni këtu, duhet të jeni anëtar i Klubit të Kampingut dhe Karvanit.

Ky është vendndodhja ideale nëse po kërkoni për një vend kampingje vetëm për të rriturit. Panorama të mrekullueshme të ujëvarave fqinje mund të shihen nga ky vend brenda parkut kombëtar, dhe kadisa mundësi për çiklizëm dhe ecje jashtë derës së përparme.

2. Kampingu në Great Langdale

Kampi i Great Langdale është një vend veçanërisht mahnitës për t'u vendosur për pushime në natyrë për shkak të Langdale Pikes mbresëlënëse që ngrihen mbi të. Ky vend kamping i vlerësuar me çmime ka një shumëllojshmëri vendesh me bar, ideale për familjet me fëmijë dhe grupe më të mëdha.

Dy banjë dhe dush të rinovuara së fundmi, si dhe zona lavanderie, janë të gjitha pjesë e këtij kampingu të pajisur mirë. Ekziston një stacion i karikimit të automjeteve elektrike.

Kampingu i Great Langdale ofron gjithashtu një rrugë me pengesa që rrethon vendin, i cili ndodhet në mënyrë të përkryer për ecësit që dëshirojnë të shohin Lake District.

3. Lugina më e bukur e Anglisë

Lugina Borrowdale, e cila shtrihet në jug nga Derwentwater, është ndër vendet më të njohura në natyrë në të gjithë Distriktin e Liqenit. Nëse po kërkoni të shmangni turmat, këshillohet që të qëndroni larg bazës së luginës.

Nëse jeni mirë me një shëtitje të vogël, ujëvarat aty pranë kanë një bollëk vendesh kampingu. Kreshta e pabarabartë dhe shkëmbore e Glaramarës është vazhdimisht e mbushur me surpriza të mëdha. Ky vend është vetëm në jug të Rosthwaite.

Një varg kodrash të gjelbra, të gjelbra dhe pëlhura të shkëlqyera janë në lindje. Langstrath, i vendosur midis të dy vendeve, është një zgavër e madhe, e shkretë me disa vende kryesore përkamping.

4. Masivi Scafell

Disa dashamirës të natyrës tërhiqen të qëndrojnë natën në Scafell Pike të Anglisë për shkak të lartësisë së tij, e cila është padyshim tipari i tij më përcaktues. Maja, megjithatë, është mjaft e pjerrët dhe ofron pak strehë gjatë motit të keq.

Për shkak të kësaj, ne e sugjerojmë këtë vendndodhje vetëm për alpinistët me përvojë dhe kampistët primitivë. Nga ana tjetër, ka shumë vende për të ngritur një tendë nëse e konsideroni masivin Scafell si vendin për ju.

Maja të shumta të vogla të degëve, çadra malore, lugina të fshehura dhe zona të tjera të pazbutura shkëmbore mund të jenë gjetur këtu. Nëse jeni me fat, do të mund të shihni Ujërat e Zeza që shtrihen drejt perëndimit; është një pamje tepër e mrekullueshme.

5. Fells in Ullswater

Ullswater, ndoshta liqeni më i bukur në Mbretërinë e Bashkuar, është i rrethuar nga ujëvara madhështore që ofrojnë panorama mahnitëse. Vendndodhja kryesore e Mbretërisë së Bashkuar për kampe të egra është këtu.

Përgjatë vijës bregdetare, ka vendbanime turistike të lulëzuara, rrugë të udhëtuara mirë, shtëpi dhe ferma. Për më tepër, ne nuk sugjerojmë kamping direkt në bregun e liqenit. Mos lejoni që kjo t'ju pengojë. Njerëzit ngjiten në ujëvarat pranë liqenit për të ngritur kampin.

Ka shumë mundësi, pavarësisht nëse preferoni kodra modeste apo male të larta, si Helvellyn. Shikoni rreth hartës, zgjidhni një vendndodhje dhe shijoni peizazhin e liqenit më të bukur të Britanisë.

6.Ennerdale Valley

Ennerdale Water është liqeni më perëndimor në të gjithë Parkun Kombëtar. Siç mund ta merrni me mend nga emri, ky vend kampingu ndodhet në luginën Ennerdale, një nga zonat më të largëta në Distriktin e Liqenit. Zona ofron milje me pyje të egër dhe kodra të valëzuara që kanë shumë shtigje ecjeje në dispozicion.

Vendi më i mirë i luginës për kamping është Ennerdale Water i lartpërmendur. Ky liqen mahnitës ka pamje nga shkëmbinjtë e lartë të malit të Shtyllës. Uji i liqenit është gjithashtu jashtëzakonisht i pastër. Nuk do të hasni në shumë udhëtarë ose alpinistë të tjerë gjatë kampingut në luginë gjatë muajve të verës.

Vendet më të mira për të kampuar në Ennerdale janë në pyll, ku ka shumë zona të qeta ku mund të vendosni tendën tuaj dhe merrni qetësinë që ju rrethon. Angler's Crag është një udhëtim sfidues që shpërblen vizitorët me panorama të jashtëzakonshme të ujit Ennerdale dhe kodrave që i rrethojnë nga maja.

7. Haystacks

Haystacks Hill është një destinacion i pëlqyer për ecje dhe kamping në Luginën Buttermere. Ju do ta gjeni këtë vend në rrethin veriperëndimor të Liqenit. Rrafshnalta e madhe dhe e sheshtë e kodrës ofron hapësirë ​​të bollshme për ngritjen e një tende, duke e bërë këtë zonë të përsosur për një arratisje kampingu.

Sahu, si shumë vende të tjera në lagje, është më i ngarkuari gjatë verës. Një vend i mrekullueshëm për ecje është Innominate Tarn.Pas një shëtitjeje të gjatë, asgjë nuk e kalon të ulesh në kampingun tënd duke admiruar bollëkun e yjeve që pikturojnë qiellin.

8. Lingmoor Fell

Një tjetër nga vendet më të mira të kampingut në Angli është Lingmoor Fell. Është një nga sugjerimet më të mira buzë liqenit pranë Ambleside. Bukuria e rajonit është absolutisht e mrekullueshme dhe tërheq turistët gjatë gjithë vitit.

Lingmoor Fell është mjaft shkëmbor dhe moçal, prandaj kampistët e egër do të kalojnë më mirë në muajt e ngrohtë të vitit. Rënia është e mbushur me vende të shumta të izoluara, duke e bërë atë vendin ideal për të ngritur kampin dhe për të parë pamjet e majave Langdale aty pranë.

Është jetësore të mbani mend se ndërsa ngjiteni më lart, toka bëhet shumë më e pjerrët. Heather mbulon pjesën më të madhe të të rënëve. Ndërsa dielli fillon të shkëlqejë, qielli shpërthen me dritë qelibar dhe shqopa shpërthen me dritë për të krijuar një pamje mbresëlënëse për t'u parë.

Është e njohur për pamjet e saj mahnitëse të liqenit Windermere dhe ka një shumëllojshmëri të jashtëzakonshme të restorante dhe dyqane.

9. Codale Tarn

Nëse e doni natyrën e mrekullueshme dhe po kërkoni një vend sfidues për të kampuar, merrni parasysh Codale Tarn. Ky është një vend i nxehtë për kampistët që kërkojnë një arratisje të fshehur në zemër të Anglisë.

Mund të keni parasysh se do t'ju duhet të ngjiteni mbi 1500 këmbë lart Grasmere Common për të arritur në vendet e kampingut. Për shkak se kjo është jashtëzakonisht rurale, ju duhetsillni gjithçka që ju nevojitet me vete.

Vetëm noti në një nga liqenet do ta bënte të përsosur qëndrimin në Lake District. Ky do të ishte Codale Tarn në këtë rast, një liqen i cekët i rrethuar nga terrene me rritje të lehtë. Këtu, ju mund të ngrini çadrën tuaj në vetmi të plotë.

Komuniteti i mrekullueshëm i Grassmere është rreth tre milje larg nga ky vend kampingu i largët. Por ndërsa shkoni në Codale Tarn për t'u kënaqur në paqe, do të lini shpejt aktivitetin e fshatit në pasqyrën tuaj të pasme.

Meqenëse disa vende janë afër, Grassmere bën një pikënisje të shkëlqyer për të eksploruar rrethi i Liqenit.

10. Sprinkling Tarn

Kur pyeten se ku të kamponi brenda Lake District, çdo kampist aventurier do të sugjerojë Sprinkling Tarn në Rosthwaite. Ka panorama mahnitëse në çdo drejtim dhe ndodhet në skutat e Scafell Pike.

Për shkak të reputacionit të Sprinkling Tarn si një nga vendet më të mira të kampingut në natyrë në Distriktin e Liqenit, ai mund të jetë i zënë gjatë kulmit të sezonin e verës. Liqeni është i rrethuar nga një bollëk tokash të buta dhe të sheshta, prandaj mos lejoni që fama e zonës t'ju pengojë.

Prisni të ecni pak për të gjetur një vend të qetë për të ngritur çadrën tuaj. Spërkatja Tarn është një vend shumë popullor për not. Ishulli i vogël në qendër të liqenit, i cili është një vend i mrekullueshëm për zhytje, është arsyeja kryesore që njerëzit dynden në këtë zonë për të shpenzuar.një fundjavë jashtë.

Ky është vendi ideal për të kaluar natën përpara një udhëtimi në Scafell Pike. Në këtë zonë, perëndimet e diellit në mbrëmje janë të mrekullueshme. E fundit, por jo më pak e rëndësishmja, nëse preferoni të pushoni në një shtrat të rehatshëm përpara se të ecni në majë, ka shumë vende në lagje për të qëndruar.

Përmbledhje e Liqeneve më të Mirë në Angli për kamping

Zona e kampingut Vendndodhja
Sella Farm Broughton- in-Furness
Kampingu i Madh Langdale Ambleside
Lugina më e bukur e Anglisë Lugina Borrowdale
Masivi Scafell Scafell Pike
Fells in Ullswater Ullswater
Ennerdale Valley Ennerdale
Haystacks Cockermouth
Lingmoor Fell Ambleside
Codale Tarn Grasmere
Sprinkling Tarn Rosthwaite

Jacob Bernard është një entuziast i pasionuar i jetës së egër, eksplorues dhe shkrimtar me përvojë. Me një sfond në zoologji dhe një interes të madh për gjithçka që lidhet me mbretërinë e kafshëve, Jacob është përkushtuar për t'i sjellë mrekullitë e botës natyrore më pranë lexuesve të tij. I lindur dhe i rritur në një qytet të vogël të rrethuar nga peizazhe piktoreske, ai zhvilloi një magjepsje të hershme me krijesat e të gjitha formave dhe madhësive. Kurioziteti i pangopur i Jakobit e ka çuar atë në ekspedita të shumta në qoshet e largëta të globit, duke kërkuar specie të rralla dhe të pakaps...