10 male të bukura në Tenesi

Jacob Bernard
Zbuloni 9 lumenjtë më të mirë për ujërat e bardha… 13 ishujt e Karaibeve me male të mrekullueshme Zbuloni 5 majat më të larta në… Zbuloni 10 kafshët që zvarriten në majë të Massachusetts… 10 malet më vdekjeprurëse në tokë -… 10 malet e rëndësishme në Bibël

Tennessee është një shtet i bukur me peizazhe të larmishme rurale. Ultësira e lumit Misisipi në lindje shndërrohet në Malet e Mëdha Smoky në perëndim - Parku Kombëtar më i vizituar në vend. Ata janë pjesë e zinxhirit më të madh Appalachian që shkon nga Newfoundland, Kanada në Alabama. Ndryshe nga Malet Shkëmbore, Apalachët shumë më të vjetër janë shumë të gërryer dhe të mbuluar me pemë, madje edhe në majat e tyre më të larta. Kjo i bën ato veçanërisht të bukura në vjeshtë ndërsa gjethet kthehen. Në këtë artikull, ne shikojmë 10 nga malet më të bukura në Tenesi. Ndoshta në pushimet tuaja të ardhshme, ju mund t'i shihni të gjitha!

Pikat kyçe

  • Shumica e maleve më të larta në Tenesi janë në Parkun Kombëtar të Maleve të Smoky të Madh, një pjesë e më të madhe Zinxhiri malor Appalachian.
  • Ndryshe nga Malet Shkëmbore që janë më të rinj dhe më pak të gërryer, Apalachët janë shumë të gërryer dhe kanë faqe shkëmbore të tejdukshme më pak të ekspozuara. Ato janë të pyllëzuara deri në majat e tyre më të larta.
  • Meqenëse është parku kombëtar më i vizituar në vend, shumë nga malet më të njohura kryqëzohen me shtigje të niveleve të ndryshme.vështirësi.
  • Parku ka një popullsi të madhe arinjsh të zinj amerikanë. Alpinistët dhe kampistët duhet të qëndrojnë vigjilentë.
  • Kur vizitojnë disa nga vendet më të largëta dhe sfiduese, alpinistët duhet të jenë të sigurt që të kenë me vete elektrik dore dhe pajisje për kampingun emergjent nëse humbasin ose vonohen. Për shkak se malet janë të mbuluara me pyje të dendura, mund të errësohet më herët se sa prisni në shtigje.
  • Ia vlen të vizitoni malet në periudha të ndryshme të vitit, pasi ndryshimi i stinëve i bën ato të bukura në mënyra unike .

1. Clingman's Dome

Me 6,643 këmbë, Clingman's Dome është mali më i lartë në Tenesi dhe i treti më i lartë në lindje të lumit Misisipi. Nga kulla e vëzhgimit, është e mundur të shihet për një distancë prej 100 miljesh. Megjithatë, për shkak të ndotjes së ajrit, më shpesh pamja kufizohet në 20 milje. Nëse dëshironi ta shihni vetë, drejtohuni në Parkun Kombëtar Great Smoky Mountains pranë Gatlinburgut. Shtegu Appalachian përshkon kupolën e Clingman's, kështu që është një mënyrë e shkëlqyeshme për alpinistët që të afrohen dhe personalisht me malin. Kujdes nga arinjtë e zinj amerikanë; rreth 1500 prej këtyre gjitarëve enden në park!

2. Mount Guyot

Pothuajse aq i gjatë sa kupola e Clingman's, Mount Guyot ka një lartësi prej 6621 këmbësh. Vini re se nuk duhet të ngatërrohet me një mal tjetër me të njëjtin emër. Ai në Kolorado ka sipërfaqe shkëmbore të prera përgjatëanët dhe maja e tij, ndërsa ajo në Tenesi ndodhet në Malet e Madhe Smoky dhe është tërësisht e mbuluar me pemë. Është pranë Kupolës së Clingman dhe qëndron në kufirin Tenesi-Karolinën e Veriut, me majën më të lartë në anën e Tenesit.

3. Mali LeConte

Mali LeConte është një majë 6,593 këmbë e vendosur në kryqëzimin e pesë shtigjeve të ecjes në Parkun Kombëtar të Maleve të Tymta të Madhe. Nuk është larg nga Rainbow Falls, ujëvara më e lartë në shtet. Alpinistët rekomandojnë të ndiqni shtegun e ecjes Rainbow Falls që ndjek LeConte Creek deri në mal. Është paksa një shteg sfidues për fillestarët, por i shpërblen vizitorët me një pamje të mrekullueshme të Ujëvarës.

4. Mount Chapman

Mali Chapman është 6,643 metra i gjatë dhe është emëruar pas një prej themeluesve të Parkut Kombëtar të Maleve të Tymta të Madhe. Është më i largët se disa nga malet e tjera në listën tonë, por një destinacion i denjë për alpinistët me përvojë. Shtegu Appalachian vjen brenda 200 këmbëve nga samiti. Është gjithashtu e mundur të ecni nga baza në majë dhe të ktheheni brenda një dite, nëse merrni shtegun 5,3 miljesh Snake Den Ridge. Është një shteg sfidues dhe jo i përshtatshëm për fillestarët.

5. Mount Buckley

Mali Buckley në Parkun Kombëtar Great Smoky Mountains qëndron 6580 metra i lartë. Është në fakt një nën-majë e Kupolës së Clingman. Gjurma e malit Buckley është pjesë e shtegut Appalachian dhe bën vetëm një lak1.5 milje e gjatë. Konsiderohet si një ecje e shkurtër e menaxhueshme për alpinistët e papërvojë, fëmijët ose të tjerët që duan të shijojnë shkretëtirën pa pasur nevojë të stërviten si një atlet olimpik.

6. Old Black

Një pyll i trashë me pisha rritet në Old Black, deri në majën e tij 6370 këmbë. Shkuarja në majë mund të ndihet e pakëndshme, pasi pamjet pengohen nga pylli i tejmbushur. Ju nuk do të jeni në gjendje të shihni distanca të mëdha, siç mundeni nga disa nga majat e tjera të malit Smokey të Tenesit. Sidoqoftë, nuk është aq i mbushur me njerëz, kështu që mund të keni një shans më të mirë për të parë kafshë të egra. Është gjithashtu mjaft e mundur të kthehesh dhe të humbasësh në pyll, prandaj mos qëndroni pa furnizime kampingu, ushqim, ujë dhe hartat më të mira të shtigjeve në dispozicion.

7. Roan High Knob

Roan High Knob, një mal 6286 këmbë, ndodhet në Parkun Shtetëror të Malit Roan pranë Kingsport. Është në shtegun Appalachian. Do të gjeni një kabinë të vogël, e cila është streha me lartësinë më të lartë në të gjithë shtegun. Roan High Knob është më së miri i rezervuar për alpinistë të mesëm ose me përvojë, por ata që bëjnë përpjekje do të kënaqen duke ecur nëpër pyjet e bredhit me erë të freskët të balsamit në rrugën e tyre drejt pamjeve spektakolare në majë.

8 . Big Bald

Big Bald është 5,515 metra i lartë dhe është maja më e lartë në Malet Tullac, një zinxhir që është pjesë e Maleve Smoky. Nga Ervini, është vetëm 6.5 milje deri në majë, porshtegu është i pjerrët dhe i thyer, kështu që zgjat rreth katër orë në çdo drejtim. Mbani në mend se për shkak të pyllit të dendur, do të errësohet më herët se sa pritej, ndaj lini shumë kohë dhe merrni elektrik dore së bashku me bateritë rezervë. Ka një shans të mirë që të shihni arinj të zinj amerikanë, drerë me bisht të bardhë, rakun, madje edhe dre, të cilët janë rifutur në shtet.

9. Majat e oxhakut

Është një ngjitje e pjerrët në lartësinë 4800 këmbë të majave të oxhakut në malet e tymosur, por ia vlen për pamjet e paharrueshme. Ecja fillon duke kaluar tri herë përpara dhe mbrapa mbi një përrua të ftohtë malor. Megjithëse ecja është vetëm 3,5 milje vajtje-ardhje, është më e rrezikshmja nga të gjitha që kemi renditur në këtë artikull. Çereku i fundit i shtegut është dëmtuar rëndë nga zjarri dhe është i mbyllur për publikun pas shumë lëndimeve, operacioneve të kërkim-shpëtimit dhe një fataliteti. Edhe pse shtegu është mjaft i mundimshëm dhe i rrezikshëm, ai është i popullarizuar nga alpinistët me përvojë.

10. Big Frog Mountain

Mali i Big Frog ndodhet në shkretëtirën Big Frog, një zonë në Pyllin Kombëtar Cherokee. Është pjesë e zinxhirit të maleve Blue Ridge, një nën-varg i Apalachians. Ndodhet në kufirin midis Tenesit dhe Gjeorgjisë, duke u ngritur në një lartësi prej 4,224 këmbësh. Mali mori emrin e tij sepse eksploruesit dhe kolonët menduan se kishte një ngjashmëri me një bretkosë shumë të madhe. Një rrjet shtigjeshkalon malin. Ata që do të vizitojnë në fund të majit ose në fillim të qershorit do të trajtohen me copa të mëdha rododendrone që lulëzojnë në anën perëndimore të majës së malit.

Nuk mund të gaboni

Janë rreth 1,799 emrat e maleve në Tenesi dhe të gjithë janë të bukur në mënyra të ndryshme. Ne kemi përshkruar vetëm disa nga majat më të mëdha dhe më të njohura me shtigje ecjeje, në mënyrë që t'i eksploroni nga afër. Por edhe majat më pak të njohura kanë hijeshinë dhe jetën e tyre të egër, perfekte për të ndërtuar kujtime të mrekullueshme.


Jacob Bernard është një entuziast i pasionuar i jetës së egër, eksplorues dhe shkrimtar me përvojë. Me një sfond në zoologji dhe një interes të madh për gjithçka që lidhet me mbretërinë e kafshëve, Jacob është përkushtuar për t'i sjellë mrekullitë e botës natyrore më pranë lexuesve të tij. I lindur dhe i rritur në një qytet të vogël të rrethuar nga peizazhe piktoreske, ai zhvilloi një magjepsje të hershme me krijesat e të gjitha formave dhe madhësive. Kurioziteti i pangopur i Jakobit e ka çuar atë në ekspedita të shumta në qoshet e largëta të globit, duke kërkuar specie të rralla dhe të pakaps...