Çfarë ka në liqenin St. Clair dhe a është e sigurt të notosh?

Jacob Bernard

Tabela e përmbajtjes

Lumi Kolorado dhe Liqeni Mead Më në fund marrin… 15 liqenet më të thellë në Shtetet e Bashkuara… 10 liqenet më të mirë në Michigan që… 4 liqenet më të infektuar nga gjarpërinjtë në Manitoba Zbuloni 25 liqenet më të mëdhenj në Michigan Zbuloni 14 liqenet më të mëdhenj në Arizona

Shumë pak gjëra në jetë krahasohen me ndjenjën e ujit të freskët dhe freskues të liqenit të liqenit St. Clair që rrjedh mbi trupin tuaj ndërsa nxehtësia e verës shkrihet. Por, pa marrë parasysh se sa e mahnitshme ndihet uji në lëkurën tuaj, ka gjithmonë atë pak mendim: " A është ky ujë i sigurt për të notuar? " Apo edhe klasikja e vjetër, " Çfarë dreqin ishte se? ” kur ndjen se një peshk të ngrihet pas këmbës.

Edhe me liqene aq të bukur sa Liqeni St. Clair, këto pyetje ndonjëherë vazhdojnë të të bezdisin. Mos lejoni që emri t'ju mashtrojë; ky Liqen St. Clair i referohet liqenit që kufizohet me Miçiganin dhe Ontarion, jo liqenin në Tasmania, Australi! Liqeni St. Clair është një nga liqenet më të njohur në Kanada, dhe pavarësisht se është një nga liqenet më të vizituar në Ontario, pyetjet e mëdha mbeten.

A është noti në liqenin St. Clair i sigurt dhe çfarë do të notonte atje me ty? Ejani me ne ndërsa eksplorojmë brigjet e liqenit madhështor St. Clair dhe përcaktojmë nëse uji i ëmbël është i sigurt për të notuar.

Rreth Liqenit St. konsiderohet si një nga liqenet më të mirë në Ontario, dhe nuk është e vështirë të kuptosh pse! Liqeni St. Clair kufizohet me shtetin e madh tëMichigan në SHBA dhe Ontario, Kanada. Liqeni ka një sipërfaqe prej 430 kilometrash katrorë dhe është 11 metra i thellë. Konsiderohet gjithashtu si një nga liqenet më të ngarkuar të Ontarios bazuar në trafikun e madh të këmbëve që merr çdo vit.

Megjithëse Liqeni St. vendndodhje fantastike. Thellësia e historisë së këtyre brigjeve është e rëndësishme, pasi Liqeni St. popullatë. Është gjithashtu një rrugë e udhëtuar mirë për anijet. Ndërsa kufizohet me Ontarion dhe Miçiganin, shumë anije që punojnë në këto zona shpesh kalojnë përmes kanalit të transportit të liqenit St. Clair.

Rreziqet që duhen mbajtur në liqenin St. St. Clair shkojnë deri në vitin 1679 dhe natyrisht, lloje të ndryshme rreziqesh do të shfaqen me kalimin e kohës. Ndryshimi dhe ndërtimi i mjediseve të reja dhe të ndryshme dhe futja e kimikateve të reja ka shkaktuar dëme në liqen me kalimin e kohës.

Që nga futja e kafshëve të dëmshme deri te kimikatet që ndikojnë negativisht në ujë, rreziqet janë të pranishme kur hyni në çdo trup të madh ujor . Në vijim janë rreziqet e mundshme për liqenin St. Clair:

 • Uji i ndotur: Edhe pse liqeni St.trup uji, që ndodhte vetëm ndonjëherë. Në të kaluarën, uji ishte i ndotur nga ndotja e zonës. Me kalimin e kohës, është bërë një zgjidhje për të luftuar ndotjen dhe pastrimin e ujit. Është e rëndësishme të mos e ndotni ujin dhe ta mbani sa më të pastër që të jetë e mundur kur e shijoni.
 • Rreziku nga përmbytjet: Për shkak se liqeni St. Clair është një trup uji midis Ontarios dhe Miçiganit të bukur, është Nuk është për t'u habitur të dimë se ka një shans për përmbytje kur ekspozohet ndaj shiut të tepërt.
 • Humbja e fushës së përmbytjes: Fusha e përmbytjes është toka e sheshtë ngjitur me liqenin. Kur liqeni përmbytet, kjo tokë preket. Në disa raste, rezultati mund të jetë i mirë pasi llumrat nga liqeni mund ta bëjnë tokën shumë pjellore. Megjithatë, ky është vetëm ndonjëherë rasti, dhe në disa raste, fusha e përmbytjes mund të bëhet e paqëndrueshme dhe e rrezikshme për njerëzit që të ecin, veçanërisht pas një përmbytjeje.

A është e sigurt të notosh në liqenin St. Clair?

Po, është krejtësisht e sigurt për të notuar në liqenin St. Clair. ujë i pastër dhe cilësor, Liqeni St. Për më tepër, me një ujë kaq idilik dhe piktoresk para jush, do të ishte e vështirë të përmbahesh nga zhytja në ujë freskues.ujë!

Kohët më të mira për të vizituar liqenin St. Clair

Koha më e mirë për të vizituar liqenin St. Clair varet nga ajo që dëshironi të merrni nga udhëtimi juaj. Ka aktivitete të ndryshme gjatë stinëve të ndryshme:

Stinat e ngrohta janë koha më e mirë për të shijuar aktivitetet në natyrë, por mund të jetë e ngarkuar për shkak të pushimeve në shkollë gjatë verës. Vjeshta është një kohë e mirë për t'u çlodhur në liqen, por moti fillon të ndryshojë dhe mund të jetë shumë i ftohtë për të notuar. Megjithatë, ju ende mund të ecni, të peshkoni dhe të shikoni zogj.

Aktivitete për të bërë në Liqenin St. Clair

Liqeni St. Clair është një qendër aktiviteti kur shkoni në sezonin e duhur ! Nëse jeni në zonë dhe po kërkoni diçka për të bërë ose një lëvizje për t'u zhytur në të, pse të mos provoni sa më poshtë:

 • Kajaking: Megjithëse uji i liqenit St. Clair nuk është shumë i thellë , është një vend i mrekullueshëm për të bërë kajak. Me ujëra të pastër dhe kafshë të egra të bukura, kalimi me kajak në liqenin St Clair është një përvojë unike.
 • Tubing: Tubimi është një aktivitet emocionues dhe jashtëzakonisht argëtues për ata që kërkojnë një emocion shtesë! Ski në ujë: Një tjetër aventurë e mrekullueshme është të provoni skijimin në ujë. Me jastëkët dhe mbikëqyrjen e duhur, skijimi në ujë mund të jetë aktiviteti i ri i verës!
 • Peshkimi: Ata që kërkojnë pak më shumë një aktivitet të qetë ose relaksues mund të merren me peshkim. Liqeni St. Clair ka mbi 15 lloje të ndryshme peshqish që mund të kapni, duke e bërë atë një mënyrë të mrekullueshme për ata që kërkojnëpër t'u kënaqur me pak 'kohë për mua'. Për peshq si Musky, qershori është koha ideale për t'u 'mbështjellë në peshqit e mëdhenj'.
 • Noti: Asgjë më shumë se zhytja në ujërat e bukura dhe ndjesia e freskisë në veten tuaj lëkurën. Të notosh në liqen me njerëzit e dashur është një mënyrë fantastike për të mposhtur vapën.
 • Peshkimi në akull: Liqeni St. Clair është një vend i mrekullueshëm për të shkuar në peshkim në akull! Për shkak se uji është më i cekët, kjo e bën më të lehtë kapjen.

Çfarë lloje kafshësh jetojnë në dhe rreth liqenit St. Clair?

Një shumë e madhe dhe liqeni idilik është shtëpia e shumë llojeve të ndryshme të rrezikuara të kafshëve dhe faunës. Llojet e kafshëve të egra që do të gjeni përreth liqenit St. Clair janë:

 • Peshqit
 • Zogjtë
 • Llojet e rrezikuara
 • Gjitaret
 • Zvarranikët

Peshqit

Një tërheqje e madhe për vizitorët është Liqeni St. Clair. Pra, nëse doni të shijoni peshkimin me të dashurit tuaj, mund të prisni që të gjeni llojet e mëposhtme të peshqve:

 • Musky: Musky është një peshk grabitqar vendas në Amerikën e Veriut dhe mund të shihet duke notuar përgjatë brigjet e liqenit St Clair.
 • Walleye: Peshku Walleye, i njohur gjithashtu si piku i verdhë, është vendas në Kanada dhe mund të gjendet në liqen.
 • Bas: Levreku i pikut verior është një nga Peshku më i zakonshëm në Amerikën Veriore.
 • Sturgeon e liqenit: Sturgeon liqeni, i njohur gjithashtu si bli, është një peshk i butë që gjendet në ujërat e ëmbla.peshku perciform vendas i ujërave të ëmbla në Amerikën Veriore.
 • Piku i veriut është një peshk grabitqar që gjendet zakonisht përgjatë hemisferës veriore.

Zogjtë

Liqeni St. Clair është shtëpia e një morie mbresëlënëse të llojeve të shpendëve, të tilla si:

 • Mallard
 • Rosa e zezë amerikane
 • wigeon amerikan
 • patë kanadeze

Speciet e rrezikuara

Një tipar unik i Liqenit St.

 • King hekurudhor
 • Eastern whip-poor-will
 • Më pak i hidhur
 • Gjarpër dhelpra lindore
 • Swamp rose-mallow
 • Gjitaret

  Ju mund të gjeni gjitarët e mëposhtëm së bashku me kafshët e egra në liqenin St. Clair:

  • Rrëqebulli i Kanadasë
  • Beaver
  • Little lakuriq nate kafe
  • Vidër lumi

  Zvarranikët

  Zvarranikët e mëposhtëm mund të gjenden përgjatë brigjeve të liqenit St. Clair:

  • Breshkë e zakonshme me këputje
  • Breshkë e pikturuar
  • Rrëshqitës pellg


  Jacob Bernard është një entuziast i pasionuar i jetës së egër, eksplorues dhe shkrimtar me përvojë. Me një sfond në zoologji dhe një interes të madh për gjithçka që lidhet me mbretërinë e kafshëve, Jacob është përkushtuar për t'i sjellë mrekullitë e botës natyrore më pranë lexuesve të tij. I lindur dhe i rritur në një qytet të vogël të rrethuar nga peizazhe piktoreske, ai zhvilloi një magjepsje të hershme me krijesat e të gjitha formave dhe madhësive. Kurioziteti i pangopur i Jakobit e ka çuar atë në ekspedita të shumta në qoshet e largëta të globit, duke kërkuar specie të rralla dhe të pakaps...