Eksploro mbi 80 peshq që fillojnë me T (emra të zakonshëm)

Jacob Bernard
Krokodili bën një gabim fillestar dhe kërcen… 2 peshkaqenë të mëdhenj të bardhë që peshojnë si… një peshkaqen i gjetur në lumin e salmonit… Mustaki më i madh blu i kapur ndonjëherë… Shihni një peshkaqen të bardhë masiv 16 këmbë… Shihni një peshkaqen të madh të bardhë me plazh…

Duke parë botën përreth nesh, është e mahnitshme se sa mrekulli mund të gjenden në tokë dhe në ujë. Kur hedhim një vështrim në oqeanet tona, është befasuese të shohim se ekzistojnë rreth 33,000 lloje peshqish. Ky numër vazhdon të rritet çdo vit pasi më shumë pjesë të oqeaneve tona zbulohen në mënyrë unike.

Tani, mund të jetë e lehtë të imagjinohet peshqit duke u kategorizuar si peshku i vogël i lezetshëm që pamë nga Nemo ose Sirena e Vogël . Megjithatë, "peshqit" kategorizohen për t'iu referuar llambave, peshkaqenëve, koelakantëve dhe peshqve me rreze rreze.

Nga të gjitha këto specie, peshqit mund të ndahen në tre grupe: peshq kockor (Osteichthyes), pa nofulla peshku (Agnatha) dhe peshqit kërcor (Chondrichthyes).

77,958 njerëz nuk mundën ta kryenin këtë kuiz

Mendoni se mundeni?
Merrni kuizin tonë të peshkut A-Z-Animals

Ai vlerësohet se ka 3.5 trilion peshq në mesin e 33,000 llojeve të peshqve të zbuluar. Dhe, sigurisht, ky numër vazhdon të rritet vetëm ndërsa zbulojmë pjesë të oqeaneve dhe deteve që nuk i kemi gjetur ende.

Brenda këtyre 3.5 trilion peshqve, ka fjalë për fjalë triliona emra midis tyre. Ndërsa kalojmë përmes alfabetit, kemi arritur nëtoae Treefish Sebastes serriceps Sorpedo Sorpedo Tretocephalus Cichlid Neolamprologus tretocephalus Trewavas' Mbuna Labeotropheus trewavasae Peshku trekëmbësh Bathypterois grallator Toadfish Batrachoididae Tiger Tilapia Tilapia mariae Gjurmë gomash ngjala Mastacembelus armatus Tompot Blenny Parablennius gattorugine Pufer me tre dhëmbë Macropterus Triodon Gourami me tre pika Trichopodus trichopterus Tonguefish Cynoglossidae Gara tropikale Atractosteus tropicus Peshkaqeni top Galeorhinus galeus Tinfoil Barb Barbonymus schwanenfeldii Taimen Fish Hucho Taimen Thornback Ray Raja clavata Tiger Muskellunge (Muskie) Esox lucius x Esox masquinongy Trofta tigër Salmo trutta × Salvelinus fontinalis Tirante Evoxymetopon taeniatus Toado Tetractenos hamiltoni


shkronja "T" dhe ne mendojmë se do të tronditeni kur të shihni se sa peshq fillojnë vetëm me këtë shkronjë. Ne kemi përpiluar një listë me 80+ peshqit kryesorë që fillojnë me shkronjën "T" dhe do të zhyten në më të madhin që kemi gjetur.

Thornback Ray ( Raja clavata )

Ky shok me pamje të lëmuar nuk është aq i lëmuar sa rrezet e tjera që mund të njohim. Rrezja e kurrizit ka thumba në të gjithë lëkurën e tij dhe një shpinë të madhe poshtë shpinës.

Ky mishngrënës do të ushqehet me krustace, peshq të vegjël dhe ngjala rëre. Për shkak të lëkurës së saj me gjemba, grabitqarët për këtë rreze përfshijnë foka dhe peshkaqenë. Megjithatë, peshkimi i tepërt është kërcënimi më i madh për popullsinë e tij.

Zabaka (Batrachoididae)

Ky peshk me pamje të çuditshme, peshku zhabë, duket shumë si një zhabë që e shikon drejt me fytyrën e tij të gjerë dhe trupin e gjerë.

Peshku zhabë peshon diku nga 0,25-5 kilogramë dhe arrin gjatësinë 3-22 inç. Shtati dhe pesha e tij e vogël e lejojnë të shijojë ushqimin si krimbat e detit, krustacet, molusqet dhe peshq të tjerë të vegjël.

Popullsia e këtyre peshqve është e panjohur dhe grabitqarët e tyre janë gjitarët detarë, breshkat e detit dhe peshq të tjerë më të mëdhenj .

Trofta ( Oncorhynchus mykiss )

Një fakt shumë interesant dhe i çuditshëm për këtë peshk shumë të zakonshëm është se trofta nuk ka luspa për muajin e parë të jetën e tyre.

Trofta është një peshk shumë i zakonshëm që shumica prej nesh pa dyshim e dinë. Këta peshq në përgjithësibanojnë liqene në të gjithë Amerikën e Veriut, Evropën dhe Azinë.

Peshku i troftës peshon midis 10-30 kilogramë dhe arrin 1-2 këmbë të gjatë. Ata ushqehen me karavidhe, mina dhe insekte. Ata kanë sjellje në grup dhe i përkasin një shkolle peshqish.

Tetra ( Paracheirodon axelrodi )

Peshku tetra është një peshk i vogël shumëngjyrësh. Ato vijnë në një larmi ngjyrash, si e kuqe, blu, e zezë, e bardhë dhe e argjendtë.

Sado të bukura që janë, ata preferojnë të hanë algat si ushqimin e tyre të preferuar. Përveç kësaj, ata gjithashtu kënaqen duke ngrënë karkaleca me shëllirë dhe plankton. Duke pasur parasysh madhësinë e tyre të vogël, shpesh me peshë 0,004 ons, ajo që ata konsumojnë është e kuptueshme.

Tang (Acanthuridae)

Peshku tang bashkohet me grupet e mijëra llojeve të tjera të peshqve që janë të njohura për bukurinë e tyre. Ky peshk me ngjyra të ndezura vjen në ngjyrat e verdha, të kuqe, blu, të zezë, të bardhë, portokalli, vjollcë, argjendi dhe kafe të zezë.

Peshqit Tang jetojnë një jetë të gjatë të shëndetshme prej 30 vjetësh. Gjatë gjithë jetës së tyre, ata kënaqen duke ngrënë plankton, alga dhe ndonjëherë mish.

Ata kanë një feçkë të mprehtë dhe një bisturi të mprehtë në fund të përrallës së tyre. Kjo, së bashku me ngjyrat e tyre, i ndihmon ata të dallohen nga peshqit e tjerë.

Taimen ( Hucho taimen )

Peshku taimen është një nga speciet më të vjetra në botë. toka, me një vlerësim mbi 40 milionë vjet të vjetër.

Ky peshk është një gropë e caktuar, shpesh rritet deri në 80inç (6,67 këmbë) dhe peshon 230 paund. Lehtësisht më i madh se një mashkull i rritur me madhësi të plotë!

Peshku Taimen pre peshqit më të vegjël si p.sh. grayling, huchen, lenok, barbel-gudgeon, vimba dhe peshq të tjerë të vegjël. Dihet gjithashtu se volat dhe myshqet janë përfshirë në dietën e peshkut taimen.

Një fakt argëtues për peshkun taimen është se ata janë të pasur me yndyrë dhe vajra. Ata japin një shije të shkëlqyer gjatë gatimit. Këshilla juaj falas e ditës është që kur gatuani peshk taimen, sigurohuni që të mos e gatuani shumë. Shumë nxehtësi mund t'i bëjë peshkut shijen e djegur, edhe nëse nuk duket i djegur.

Shark Shark ( Alopias )

Kjo krijesë e vetmuar mund të jetë gjendet në vende të ndryshme në mbarë botën. Ata janë gjetur veçanërisht jashtë ujërave të Arktikut për shkak se është shumë i ftohtë për ta.

Peshkaqeni shirës është një peshkaqen i madh që rritet deri në 20 metra i gjatë dhe peshon midis 500-775 paund. Karakteristika e tyre dalluese është bishti i tyre shumë i gjatë, i cili përdoret për të trullosur dhe vrarë gjahun e tyre.

Peshkaqenët në përgjithësi kanë pak grabitqarë, duke pasur parasysh statusin e tyre grabitqar në oqean. Megjithatë, peshkaqenë të tjerë dihet se vrasin peshkaqenë në mënyrë specifike në lidhje me peshkaqenët që vrasin dhe hanë peshkaqenë të mitur.

Trofta Tiger ( Salmo trutta × Salvelinus fontinalis )

Trofta tigër është emërtuar me të drejtë për shkak të ngjyrës së luspave të saj, sepse imiton pamjen e një tigri. Dhëniame ngjyra të tilla si e verdha, portokallia dhe gri-kafe.

Këta peshq territorialë pëlqejnë të hanë një shumëllojshmëri peshqish, por duke përfshirë edhe jovertebrorët, insektet dhe larvat. Për shkak se janë territorialë, janë shumë agresivë dhe kanë oreks të madh për çdo gjë që hyn në territorin e tyre.

Këta peshq janë hibridë dhe nuk mund të prodhojnë pasardhës të tyre. Ato mund të gjenden në shtetet e mëposhtme ku janë edukuar:

 • Indiana
 • West Virginia
 • Utah
 • Wyoming
 • Kolorado
 • Michigan
 • Pensilvania
 • Shteti i Uashingtonit
 • Minesota
 • Nju Xhersi
 • Ohio
 • Nevada
 • Dakota e Jugut
 • Connecticut
 • Montana
 • Illinois
 • Saskatchewan
 • Kanada
 • Zelanda e Re
 • Australi
 • Mbretëria e Bashkuar

Ngjala e gomës ( Mastacembelus armatus )

Kjo ngjala e veçantë ka 93 lloje të ndryshme. Përveç ngjalës së gomës, ato kanë edhe shumë emra të tjerë si ngjala zig-zag, ngjala gjembaçore me gjemba ose ngjala me gjemba mermere.

Ato rriten nga 0,5 në 2,4 këmbë dhe arrijnë në 3 -5 paund. Jetëgjatësia e tyre varion nga 8-18 vjet; gjatë kësaj kohe, si mishngrënës, ata prenë krimba, krill dhe plankton.

Përmasa e tyre e popullsisë vlerësohet të jetë shumë e madhe, gjë që rezulton drejtpërdrejt në kapjen e tyre dhe përdorimin në tregtinë e kafshëve shtëpiake.

Këta djem të vegjël fantastikë janë notarë të shpejtë dhe kanë qenëdihet se në fakt rrëmbejnë ushqim nga goja e kafshëve të tjera në oqean.

Triggerfish (Balistidae)

Këta peshq me pamje të çuditshme quhen peshq këmbëz për shkak të aftësisë së tyre për të bllokuar rrotullimet pendët e tyre së bashku dhe papritmas i hapin ato, pothuajse në një efekt të ngjashëm me këmbëzën.

Këta peshq janë jashtëzakonisht shumëngjyrësh dhe vijnë në ngjyra të ndryshme: kafe, gri, e verdhë, e kuqe, blu, e zezë, e bardhë, e artë, jeshile, portokalli, argjendi, ulliri, e bardhë-kafe, e zezë-kafe, gri-ulliri, gri-kafe dhe kafe e çelur.

Ndërsa ky peshk është shumë territorial dhe niveli i tij agresiv është i lartë, ai është jo helmuese. Në robëri, ata mund të jetojnë deri në 20 vjet. Por, në natyrë, më vete, ata kanë një jetëgjatësi tetëvjeçare.

Peshku më i madh që fillon me shkronjën "T"

Kur shikojmë dhjetëshen më të mirë Peshku më i madh në oqean, peshkaqeni tigër renditet mes tyre. Ata e fitojnë këtë status duke peshuar midis 850-1,400 paund dhe duke arritur gjatësinë 10-14 këmbë. Peshkaqeni tigër më i madh i regjistruar ndonjëherë peshonte 1,780 paund dhe ishte 24,6 këmbë i gjatë.

Peshkaqenët tigër janë kafshë me pamje të lëmuar me lëkurë gri dhe një bark të bardhë. Për shkak të ngjyrës së lëkurës së tyre, ata janë lehtësisht në gjendje të kamuflohen në ujërat e turbullta në të cilat banojnë.

Për shkak të madhësisë së tyre të madhe, ata kanë një dietë të larmishme që përbëhet nga gjemba, breshkat e detit, peshqit. , dhe kallamar. Peshkaqenët me të vërtetë nuk kanë grabitqarë për shkak tëmadhësia e tyre. Rastet e vetme të gjuetisë dhe vrasjes së tyre janë zakonisht nga peshkaqenë të tjerë dhe më pas nga njerëzit. Përveç këtyre dy grabitqarëve, balena vrasëse dihet gjithashtu se vret dhe ha peshkaqenë tigër.

Tani që kemi përfunduar duke parë dhjetë peshqit tanë më të mirë me shkronjën "T" dhe duke gjetur kafshën më të madhe që fillon me një "T", tani mund të zhytemi për të treguar listën e plotë të 80+ peshqve me emrat e tyre të zakonshëm dhe shkencorë që fillojnë vetëm me shkronjën "T."

Lista e plotë e 80+ peshqve Që fillojnë me shkronjën "T"

Emër i zakonshëm (peshk që fillojnë me "T") Emër shkencor
Tadpole Cod Guttigadus globosus
Tarpon Megalops
Bas i butë Moronidae
Matak me gjemba Acanthodoras cataphractus
Peshkaqen thresher Polynemidae
Shark Shark Alopias
Peshkaqeni tigër Galeocerdo cuvier
Tilapia Oreochromis niloticus
Troftë Oncorhynchus mykiss
Tuna Thunnini
Tublenny Mccoskerichthys sandae
Tube-Snout Aulorhynchus flavidus
Tench Tinca tinca
Tidewater Goby Eucyclogobiusnewberryi
Triplebisht Lobotes surinamensis
Troftë-Perch Percopsis omiscomaycus
Threespine Stikleback Gasterosteus aculeatus
Ocean-bass i butë Acropomatidae
Peshku torrent Cheimarrichthys fosteri
Titan Triggerfish Balistoides viridescens
Tube-Eye Stylephorus chordatus
Tilefish Malacanthidae
Tapetail Cetomimidae
Telescopefish Gigantura
Tadpole Peshku Raniceps raninus
Tailor Pomatomus saltatrix
Triplefin Blenny Tripterygiidae
Kipe fije Nemipteridae
Tenuis Juncus tenuis
Topminnow Fundulidae
Tigerperch Datnioides pulcher
Triplespine Triacanthidae
Degëza mustak Farlowella acus
Trahira Hoplias malabaricus
Torrentmustak Amblycipitidae
Trumpeter Psophiidae
Tubeshoulder Platytroctidae
Triggerfish Balistidae
Tang Acanthuridae
Trimac Cichlid Cichlasoma trimaculatum
Thornfish Bovichthyidae
Tetra Hyphessobrycon eques
Taimen Hucho taimen
Tui Chub Gila dyngjyrësh
Tigër lopatë mustak Pseudoplatystoma fasciatum
Fije-bisht Stylephorus
Trevally Carangidae
Troftë Cod Maccullochella macquariensis
Tetra e kuqe e vërtetë e Kongos Phenacogrammus interruptus
Purkë e butë Percichthyidae
Tiger Barb Puntius tetrazona
Tommy Ruff Arripis Georgianus
Turbot Scophthalmus maximus
Tenpounder Elopidae
Tarwhine Rhabdosargus sarba
Trunkfish Lactophrys bicaudalis
Turquoise Severum Heros efasciatus
Trumpetfish Aulostomus
Toae Cichlid Neolamprologus

Jacob Bernard është një entuziast i pasionuar i jetës së egër, eksplorues dhe shkrimtar me përvojë. Me një sfond në zoologji dhe një interes të madh për gjithçka që lidhet me mbretërinë e kafshëve, Jacob është përkushtuar për t'i sjellë mrekullitë e botës natyrore më pranë lexuesve të tij. I lindur dhe i rritur në një qytet të vogël të rrethuar nga peizazhe piktoreske, ai zhvilloi një magjepsje të hershme me krijesat e të gjitha formave dhe madhësive. Kurioziteti i pangopur i Jakobit e ka çuar atë në ekspedita të shumta në qoshet e largëta të globit, duke kërkuar specie të rralla dhe të pakaps...