Shikoni këtë Bobcat të egër që pushton një shtëpi dhe refuzon të largohet pa luftë

Jacob Bernard
Bobcat vs Lynx: 4 Dallimet kryesore… A mund të rriten macet shtëpiake me Bobcats? 10 Fakte të Pabesueshme Bobcat Krahasimi i madhësisë së Bobcat: Sa të mëdhenj janë Bobcat? Çfarë hanë Bobcats? A janë të rrezikshëm Bobcats?

Pikat kyçe:

  • Bobcat në klip shfaqi agresion si përgjigje ndaj ndjenjës së kërcënimit, duke rezultuar në një sulm ndaj njeriut.
  • Bobcat mund të arrijnë madhësinë e një mediumi Qeni me përmasa, duke e bërë të vështirë heqjen e një kafshe kaq të madhe nga një pronë kur ajo reziston të largohet.
  • Macja më e madhe e regjistruar peshonte 52 kilogramë, duke theksuar përmasat e konsiderueshme që mund të arrijnë.

Për pjesën më të madhe të kësaj videoje, ka shumë pak veprime dhe gjithçka që mund të dëgjoni është një familje që diskuton për faktin se ka një bobcat në pronën e tyre. Pikërisht kur jeni duke pyetur veten se ku mund të jetë bobcat - i gjithë ferri lë të lirë. Një ekspert për heqjen e kafshëve të egra hyn në të shtënë i armatosur me një tel.

Bobcat është në qoshe, por refuzon të shkojë në heshtje. Ai kërcen rreth e qark me dhunë, duke trokitur mbi mobilje dhe në një moment hidhet te njeriu që po përpiqet t'i heqë. Duhet të mbrohet me shtyllë! Më në fund, kafsha e egër e gjallë sigurohet dhe mund të largohet. Siç tregon videoja në fund të kësaj faqeje, heqja e kafshëve të egra u lihet më së miri ekspertëve!

A janë Bobcat normalisht një problem në shtëpi?

Bobcat janë zakonisht të turpshëm dhe të vetmuar kafshët që preferojnë të qëndrojnë largnjerëz. Sulmet ndaj njerëzve janë shumë të rralla, por çdo kafshë e egër e kësaj madhësie është potencialisht e rrezikshme nëse ndihet e bllokuar dhe/ose e kërcënuar. Dhëmbët dhe kthetrat e tyre janë deri në një inç të gjatë dhe mund të bëjnë shumë dëme. Bobcat në këtë klip dukej qartë se po ndihej i kërcënuar dhe iu përgjigj duke sulmuar njeriun. Këta djem mund të rriten në madhësinë e një qeni të mesëm dhe kjo është një kafshë mjaft e madhe për të dalë nga prona juaj kur nuk dëshiron të shkojë. Bobcat më i madh i regjistruar peshonte 52 paund.

Heqja e Bobcats nga shtëpitë

Ndërsa ky bobcat qartë duhej të hiqej sepse ishte në të vërtetë brenda një shtëpie, bobcats jetonin afër shtëpitë nuk duhet domosdoshmërisht të hiqen. Ata madje mund të jenë të dobishëm për të mbajtur poshtë popullatën e brejtësve duke i ngrënë për ju.

Megjithatë, ka gjëra që mund të bëni për t'i dekurajuar. Këto përfshijnë mos inkurajimin e ndonjë gjëje që macja do të dojë të presë, siç janë macet e egra dhe gjitarët e vegjël. Brejtësit tërhiqen nga mbeturinat nën ushqyesit e shpendëve, kështu që pastroni poshtë tyre. Ushqeni qentë dhe macet tuaja brenda dhe pastroni të gjithë ushqimin më pas. Mbyllni shpendët tuaja dhe mbajini bagëtitë në lapsa të sigurta. Mos harroni se kurthja nuk është e ligjshme në të gjitha fushat dhe nuk është qasja më efektive.

Shikoni pamjet befasuese më poshtë!

A keni menduar ndonjëherë se si do të ishte të gjeje një bobcat në shtëpinë tuaj shtëpi? Mos kërkoni më tej!Shikoni këtë video befasuese të këtij bobcat që i rrëzon gjërat dhe më në fund hiqet:


Jacob Bernard është një entuziast i pasionuar i jetës së egër, eksplorues dhe shkrimtar me përvojë. Me një sfond në zoologji dhe një interes të madh për gjithçka që lidhet me mbretërinë e kafshëve, Jacob është përkushtuar për t'i sjellë mrekullitë e botës natyrore më pranë lexuesve të tij. I lindur dhe i rritur në një qytet të vogël të rrethuar nga peizazhe piktoreske, ai zhvilloi një magjepsje të hershme me krijesat e të gjitha formave dhe madhësive. Kurioziteti i pangopur i Jakobit e ka çuar atë në ekspedita të shumta në qoshet e largëta të globit, duke kërkuar specie të rralla dhe të pakaps...