Shikoni këtë ngjalë të madhe trekëmbëshe të gjatë duke dalë rrëqethëse nga balta

Jacob Bernard
Krokodili bën një gabim fillestar dhe troket… Shihni një kafshim Gator një ngjalë elektrike… 10 ngjalat më të mëdha në botë Zbuloni shkencën që lakmon mendjen pas asaj se si elektrike… Si riprodhohen ngjalat? Metoda e çuditshme… 10 fakte të pabesueshme për ngjala Moray

Një video e pabesueshme e Tik Tok tregon një burrë duke përdorur një teknikë unike gërmimi që lëshon një ngjalë masive tre metra të gjatë nga balta. Si habitatet e ujërave të ëmbla ashtu edhe ato të kripura janë shtëpia e ngjalave, megjithëse deti është vendi ku banojnë shumica e specieve.

Të tjerët qëndrojnë në thellësi më të mëdha në raftet kontinentale, megjithëse shumë ngjala ndodhen në ujërat e cekëta bregdetare dhe tunele në tokë ranore. baltë, ose mes shkëmbinjve. Ngjalat e kënetës janë një specie që e kanë zakon ta varrosin veten në baltë.

Pse e bëjnë këtë gjë këto krijesa? E gjitha ka të bëjë me mënyrën se si ata janë përshtatur gjatë viteve. E shihni, ngjalave të kënetës u mungojnë praktikisht të gjitha pendët e tyre. Sipas specieve, madhësia e perdes bishtore mund të variojë nga të qenit shumë e vogël deri te ajo që nuk është fare e pranishme.

Vetëm 1% më e mirë mund të bëjnë Ace kuizet tona të kafshëve

Mendoni se mundeni?
Merrni kuizin tonë A-Z-Animals Eels

Mungojnë gjithashtu pendët gjoksore dhe legenit. Luspat mungojnë pothuajse në çdo specie të ngjalave. Kjo krijesë është e verbër sepse sytë e saj janë të vegjël dhe, në disa specie që banojnë në shpella, ndodhen pas lëkurës. Kalimi i gushës është zakonisht një pore ose një e çarë nën fyt, me gushë lidhësemembranat.

Mungojnë gjithashtu brinjët dhe fshikëza e notit. Të gjitha këto mendohet se janë modifikime për të gërmuar në tokë të rrëshqitshme gjatë periudhave të thata, dhe ngjalat e kënetës zbulohen shpesh në baltën poshtë një lagune të tharë.

A mund të mbijetojnë ngjalat e kënetës brenda baltës?

<6 8>

Shumica e ngjalave të kënetës mund të thithin ajër, gjë që u mundëson atyre të udhëtojnë nëpër pellgje ose në tokë në netët e lagështa dhe të lulëzojnë në ujë me pak oksigjen. Gryka shumë e vaskularizuar e gojës dhe e fytit funksionojnë si mushkëri të thjeshta por efektive.

Për shkak të mungesës së tyre të pendës, dikush mund të mendojë edhe se kjo krijesë është një gjarpër kur rrëshqet përreth e mbuluar me baltë! Ngjala e veçantë në videon e shkurtër është afërsisht tre metra e gjatë! Mesatarja e ngjalës së kënetës rritet nga tetë deri në 28 inç e gjatë!

Besojeni apo jo, njerëzit përdorin ngjalat si karrem peshkimi. Kjo mund të jetë arsyeja pse burri në videon që kemi përfshirë për ju më poshtë po përpiqet ta nxjerrë atë nga balta. Është magjepsëse të shikosh procesin e tij dhe se si ai me sa duket e di se ku ndodhet ngjala nën sipërfaqe.

Mund të kapësh peshq të mëdhenj si kobia, salmon, troftë me kokë çeliku dhe madje edhe levrek duke përdorur ngjala të gjalla. Për shkak se një karrem i gjallë duket se po përpiqet t'i shpëtojë sulmuesit të tij, peshqit grabitqarë tërhiqen nga ai fuqishëm. Lëvizjet aktive si ato të ngjalës janë shumë të suksesshme në përmbushjen e kësaj.

Shikoni këtë ngjalë tre këmbë të gjatë nëVeprim!

https://www.tiktok.com/t/ZT81snxuE/

Jacob Bernard është një entuziast i pasionuar i jetës së egër, eksplorues dhe shkrimtar me përvojë. Me një sfond në zoologji dhe një interes të madh për gjithçka që lidhet me mbretërinë e kafshëve, Jacob është përkushtuar për t'i sjellë mrekullitë e botës natyrore më pranë lexuesve të tij. I lindur dhe i rritur në një qytet të vogël të rrethuar nga peizazhe piktoreske, ai zhvilloi një magjepsje të hershme me krijesat e të gjitha formave dhe madhësive. Kurioziteti i pangopur i Jakobit e ka çuar atë në ekspedita të shumta në qoshet e largëta të globit, duke kërkuar specie të rralla dhe të pakaps...