Uraganët më të mëdhenj të viteve 2000 në Shtetet e Bashkuara

Jacob Bernard
7 uraganet më të forta të regjistruara ndonjëherë në… Zbuloni 10 shtetet më të sigurta me më pak… Zbuloni 10 ishujt më të prirur ndaj uraganeve të Karaibeve 6 përmbytjet më të mëdha të regjistruara ndonjëherë në… Zbuloni 6 uraganet më të fuqishëm në… 12 Tornadot më vdekjeprurës në Tokë dhe… 0>Kishte 157 sisteme të ndryshme stuhish në vitet 2000, duke filluar nga depresionet tropikale deri te uraganet e kategorisë 5. Këto stuhi rezultuan në një total prej 9,152 viktimash (të drejtpërdrejta dhe të tërthorta) dhe rreth 306 miliardë dollarë (USD) dëme.

Shtetet e Bashkuara ishin ndër vendet e shumta të prekura nga këto stuhi. Në këtë artikull, ne do të trajtojmë 10 uraganet më të mëdhenj të kësaj dekade (2000–2009) që prekën SHBA-në, çdo vit.

Ne do të fokusohemi në shkatërrimin në dollarë dhe zonat e dëmtuara, së bashku me ndonjë fatalitet që lidhet me këto uragane, më poshtë.

1. 2000 – Stuhia tropikale Leslie

Datat e aktivizimit 4 – 7 tetor
Statusi i kategorisë Stuhia tropikale
Dëmi në dollarë 950 milionë dollarë
Vdekjet 3

Stuhia tropikale Leslie ishte një stuhi e dobët, e shkurtër tropikale që nuk ishte kurrë i formuar mirë, megjithatë ai kushtoi më shumë gjatë sezonit të uraganeve të Atlantikut të vitit 2000 se çdo ciklon tjetër tropikal. Një valë presioni të ulët shkaktoi Leslie më 4 tetor 2000, mbi Floridën lindore. Ndërsa u forcua në të hapursi në Alabama ashtu edhe në Florida për shkak të dëmeve të mëdha të parashikuara nga stuhia.

Veçanërisht shtetet e Atlantikut të mesëm u dëmtuan rëndë nga stuhitë. Përmbytjet e shumta në vende nga Maine në Misisipi u shkaktuan nga reshjet e mëdha të shiut. Ida kushtoi gati 11 milionë dollarë dëme dhe rezultoi në 4 viktima.

Përmbledhje e Uraganeve më të Mëdha të viteve 2000

Këtu është përmbledhja e uraganeve më të mëdha të viteve 2000:

Ranku Uraganet Viti
1 Stuhia tropikale Leslie 2000
2 Stuhia tropikale Allison 2001
3 Isidore 2002
4 Isabel 2003
5 Ivan 2004
6 Uragani Katrina 2005
7 Uragani Ernesto 2006
8 Stuhia tropikale Erin 2007
9 Uragani Ike 2008
10 Uragani Ida 2009

Burimet
  1. Wikipedia, E disponueshme këtu: https://en. wikipedia.org/wiki/2000_Atlantic_hurricane_season
  2. Wikipedia, E disponueshme këtu: https://en.wikipedia.org/wiki/2003_Atlantic_hurricane_season#Season_effects
  3. Wikipedia https://enil. wikipedia.org/wiki/2006_Atlantic_hurricane_season#Season_effects
oqean, më 5 tetor fitoi tipare të mjaftueshme për t'u klasifikuar si një stuhi tropikale. Përpara se prerja e erës të shkaktonte përkeqësimin e saj, stuhia kishte erëra maksimale prej 45 mph. Më 7 tetor, ai u bë një ciklon ekstratropikal dhe zgjati tre ditë të tjera përpara se të shuhej.

Në Florida, lajmëtari i Leslie-t shkaktoi shira të forta që arritën kulmin në 17,5 inç. Përmbytjet rezultuan në tre viktima indirekte dhe mijëra shtëpi u dëmtuan. 950 milionë dollarë dëme u shkaktuan në Floridën jugore, me humbjet bujqësore që përbëjnë rreth gjysmën e kësaj shume. Si rezultat, një pjesë e Floridës jugore u etiketua një zonë fatkeqësie.

2. 2001 – Stuhia tropikale Allison

Data Aktive 4 – 18 Qershor
Statusi i kategorisë Stuhia tropikale
Dëmi në dollarë 9 miliardë dollarë
Vdekjet 55

Teksasi juglindor u shkatërrua nga stuhia tropikale Allison në sezonin e stuhive në Atlantik të vitit 2001 . Më 4 qershor 2001, stuhia u formua në gjirin verior të Meksikës nga një valë tropikale dhe së shpejti ra në tokë në bregun e sipërm të Teksasit. Stuhia vazhdoi përgjatë juglindjes dhe Atlantikut të mesëm përpara se të kthehej në lindje-verilindje dhe të zbriste në Luiziana.

Mbi 40 inç shi ranë nga stuhia në Teksas, ku arriti kulmin. Hjustoni, vendi i pjesës më të madhe të ndikimit të Allison, e përjetoi atëpërmbytjet më të mëdha. Pasi uragani përmbyti më shumë se 70,000 banesa dhe shkatërroi 2,744 prej tyre, 30,000 njerëz humbën shtëpitë e tyre. Në Teksas kanë ndërruar jetë 23 persona. Allison dëmtoi pronën prej 9 miliardë dollarësh (2001 USD) dhe vrau 41 njerëz drejtpërdrejt përgjatë gjithë rrugës së saj (55 gjithsej). Zonat më të prekura, përveç Teksasit, ishin Pensilvania juglindore dhe Luiziana.

3. 2002 – Isidore

Data Aktivi 14 – 27 Shtator
Statusi i kategorisë Kategoria 3
Dëmi në dollarë 1.28 miliardë dollarë
Vdekje 22

Në shtator 2002, uragani Isidore, një ciklon i fuqishëm tropikal, shkatërroi Kuba, Meksika dhe Shtetet e Bashkuara me përmbytje të mëdha dhe dëme të konsiderueshme. Isidore arriti intensitetin e tij maksimal si një stuhi e kategorisë 3, duke rezultuar në më shumë se 1 miliard dollarë humbje dhe 22 viktima në përgjithësi, duke përfshirë katër vdekje të drejtpërdrejta në Kubë, Xhamajka, Meksikë dhe SHBA. Shirat e rrëmbyeshëm të stuhisë që mbuluan Meksikën juglindore dhe Luginën e Ohios në mes të Shteteve të Bashkuara kishte efektet më të mëdha.

4. 2003 – Isabel

Data Aktivi 6 – 19 Shtator
Statusi i kategorisë Kategoria 5
Dëmi në dollarë 3.6 miliardë dollarë
Vdekjet 51

Më vdekjeprurësit, më të shtrenjtët dheuragani më shkatërrues i sezonit të uraganeve të Atlantikut të vitit 2003 ishte Uragani Isabel, uragani më i egër që goditi Atlantikun që nga Mitch. Stuhia masive nga Isabel në Karolinën e Veriut përfshiu një pjesë të ishullit Hatteras, duke krijuar atë që quhej jozyrtarisht si "Inlet Isabel". Dëmet më të mëdha pësuan brigjet e jashtme, me mijëra shtëpi që pësuan dëmtime ose u shkatërruan plotësisht. Efektet e rënda të Isabelës u ndjenë në Virxhinia, veçanërisht në rajonin e Hampton Roads dhe përgjatë brigjeve të lumenjve deri në Richmond dhe Baltimore. Shteti me viktimat dhe dëmet më të mëdha të lidhura me uraganin ishte Virxhinia.

Dëmet që varionin nga mesatarja në të rënda arritën në brendësi të Virxhinias Perëndimore më pas u zhvendosën në brigjet e Atlantikut. Erërat e fuqishme të Isabelës bënë që pothuajse gjashtë milionë njerëz në lindje të SHBA-së të humbnin aksesin në energji elektrike. Nga Karolina e Jugut në Maine dhe Michigan, stuhia hodhi shi. Dëmi nga kursi i Isabelës arriti në afërsisht 5.5 miliardë dollarë. Uragani ishte drejtpërdrejt përgjegjës për 16 viktima në shtatë shtete të SHBA-së dhe në mënyrë indirekte shkaktoi 35 viktima në gjashtë shtete dhe një provincë kanadeze.

5. 2004 – Ivan

Data të aktivizuara 2 – 24 shtator
Statusi i kategorisë Kategoria 5
Dëmi në dollarë 26,07 miliardë dollarë
Vdekjet 124

Karaibet dhe SHBA u dëmtuan rëndë nga Uragani Ivan, një stuhi e madhe dhe afatgjatë e Kepit të Verdeit. Kur u zhvillua për herë të parë në fillim të shtatorit, Ivan ishte një uragan i kategorisë 5 sipas shkallës së uraganit Saffir-Simpson (SSHS). Pasi arriti kulmin e intensitetit të tij, uragani udhëtoi në një drejtim veri-veriperëndimor përgjatë Gjirit të Meksikës përpara se të godiste drejtpërdrejt si një stuhi e fuqishme e kategorisë 3 në Alabama dhe Pensacola, Florida. Ndërsa lëvizte në verilindje dhe lindje nëpër Shtetet e Bashkuara Lindore, Ivan hodhi shumë shi në Shtetet e Bashkuara Juglindore.

Më 18 shtator, Uragani Ivan u shndërrua në një ciklon ekstratropikal. Më pas, më 22 shtator, mbetja e stuhisë u zhvendos në Atlantikun perëndimor dhe u rindërtua në një ciklon tropikal. Ai vazhdoi më pas mbi Florida dhe Gjirin e Meksikës përpara se të bënte rënie të vogla në Teksas dhe Luiziana. Ivan kushtoi 26.1 miliardë dollarë dëme, nga të cilat 20.5 miliardë dollarë u shkaktuan në SHBA. 124 njerëz vdiqën si rezultat i efekteve direkte dhe indirekte të stuhisë, duke përfshirë 56 viktima në Shtetet e Bashkuara.

6. 2005 – Uragani Katrina

Data Aktivi 23 Gusht – 30
Statusi i kategorisë Kategoria 5
Dëmi në dollarë 125 miliardë dollarë
Vdekjet 1,836

Përpara se rekordi të tejkalohej në vitin 2020, Atlantiku 2005Sezoni i uraganeve ishte më i ngarkuari i regjistruar. Uragani Katrina ishte deri tani uragani më i madh në vitin 2005. Ishte një uragan vdekjeprurës i kategorisë 5 që goditi në fund të gushtit 2005 dhe la më shumë se 1800 njerëz të vdekur. Ai shkaktoi dëme prej 125 miliardë dollarësh, kryesisht në New Orleans dhe zonat përreth. Më 26 gusht, Katrina u fut në Gjirin e Meksikës dhe për një moment u dobësua në intensitetin e stuhisë tropikale mbi Floridën jugore. Nga atje, ajo mori shpejt intensitetin. Përtej deteve të ngrohta të Gjirit të Meksikës, stuhia u shndërrua në një stuhi të kategorisë 5. Më 29 gusht 2005, ai u ul në Kategorinë 3 gjatë rënies së tij të dytë në tokë mbi Misisipi dhe Luizianën juglindore.

Shumica e viktimave u shkaktuan nga përmbytjet, të cilat ishin kryesisht rezultat i defekteve inxhinierike vdekjeprurëse në litar sistemi që mbrojti New Orleans nga përmbytjet. Shumica e infrastrukturës së komunikimit dhe transportit të New Orleans-it u shkatërrua gjithashtu për shkak të përmbytjeve. Kjo la dhjetëra mijëra banorë që nuk kishin ikur nga qyteti të bllokuar pa akses në ushqim, strehim dhe gjëra të tjera thelbësore.

7. 2006 – Uragani Ernesto

Data Aktivi 24 Gusht – 1 Shtator
Statusi i kategorisë Kategoria 1
Dëmi në dollarë 500 milionë dollarë
Vdekjet 11

Uragani Ernesto ishte tropikal më i kushtueshëmciklon i sezonit të uraganeve të Atlantikut 2006. Ndryshe nga parashikimet fillestare se do të gjurmonte në Gjirin lindor të Meksikës si një stuhi e madhe, Ernesto kaloi përmes Floridës lindore si një stuhi e vogël tropikale. U kthye në drejtim të verilindjes dhe u ngrit përsëri. Më pas, më 31 gusht, ai iu afrua një uragani pasi zbarkoi në bregun e Karolinës së Veriut. Më vonë atë ditë, Ernesto mbërriti në Virxhinia jugore dhe hyri në zonën ekstratropikale. Pasi sollën shi në verilindje të Shteteve të Bashkuara më 4 shtator, mbetjet u shpërndanë në Kanadanë lindore.

Ernesto, i cili shkaktoi shira të rrëmbyeshëm të binte përgjatë rrjedhës së tij, veçanërisht në zonën e Atlantikut të mesëm të Shteteve të Bashkuara, ishte fajësohet për të paktën 11 viktima. Ndërsa lëvizte mbi Karaibe, Ernesto ndikoi në një numër kombesh. Në fillim, ai paraqiti një kërcënim për Bregun e Gjirit të SHBA-së rreth njëvjetorit të uraganit Katrina. Virxhinia u caktua si një zonë federale e fatkeqësive pasi dëmet që u vlerësuan atje ishin më shumë se 118 milionë dollarë (2006 USD). Dëmi total prej 500 milionë dollarësh besohet të ketë ndodhur në SHBA.

8. 2007 – Stuhia tropikale Erin

Data është aktive 15 gusht - 17
Statusi i kategorisë Stuhia tropikale Erin
Dëme në dollarë 248,3 milionë dollarë
Vdekjet 21

Noel ishteuragani më vdekjeprurës në Atlantikun e Veriut gjatë sezonit të uraganeve të vitit 2007, ai nuk i shkaktoi aq shumë Shteteve të Bashkuara dëme sa stuhia tropikale Erin. Në gusht 2007, një stuhi e dobët tropikale e quajtur Stuhia Tropikale Erin doli në breg në Teksas. Pasi mbi Oklahoma, mbetja e stuhisë u forcua papritur, duke shkaktuar më shumë dëme. Të nesërmen, ajo u përmirësua në një stuhi tropikale. Më pas, më 16 gusht 2007, Erin arriti në tokë pranë Lamar, Teksas. Më pas ai zgjati mbi peizazhin e Teksasit përpara se të nisej në veri drejt Oklahomas. Stuhia e përkeqësoi problemin tashmë serioz të përmbytjeve të Teksasit dhe në fund shkaktoi gjashtëmbëdhjetë viktima. Në total, kjo stuhi kushtoi rreth 248 milionë dollarë dëme dhe rezultoi në 21 viktima.

9. 2008 – Uragani Ike

Data Aktivi 1 – 14 Shtator
Statusi i kategorisë Kategoria 4
Dëmi në dollarë 38 miliardë dollarë
Vdekje 192

Me mbi 1000 vdekje dhe rreth 50 miliardë dollarë dëme, sezoni i uraganeve në Atlantik i vitit 2008 ishte më vdekjeprurësi që nga viti 2005. Shkatërrimi më i madh në SHBA në vitin 2008 u shkaktua nga Uragani Ike, pavarësisht se Uragani Hanna ishte një ciklon tropikal i fuqishëm dhe vdekjeprurës që shkaktoi dëme të konsiderueshme mbi Atlantikun Perëndimor. 0>Uragani Ike ishte një ciklon i fuqishëm tropikal që shkatërroi infrastrukturën dhe të korrat, veçanërisht në Teksasdhe Kubën, ndërsa lëvizi në pjesë të Antileve të Mëdha dhe Amerikës së Veriut në shtator 2008. Të paktën 192 vdekje iu atribuuan Ike. 74 prej këtyre vdekjeve ndodhën në Haiti, i cili ende po përpiqej të rikuperohej nga efektet e tre stuhive që goditën vendin atë vit—Fay, Hanna dhe Gustav. Në Kubë, shtatë individë humbën jetën. Që nga gushti 2011, 113 persona u konfirmuan të vdekur në Shtetet e Bashkuara, drejtpërdrejt ose tërthorazi, dhe 16 ishin ende të zhdukur.

Dëmet nga Ike vlerësohet t'i kenë kushtuar rajoneve bregdetare dhe të brendshme të Shteteve të Bashkuara 30 miliardë dollarë ( 2008 USD), 7.3 miliardë dollarë në Kubë, 500 milionë dollarë në turq & amp; Caicos, dhe 200 milionë dollarë në Bahamas, që arrijnë në të paktën 38 miliardë dollarë dëme.

10.2009 – Uragani Ida

Datimet aktive 4 nëntor - 10
Statusi i kategorisë Kategoria 2
Dëme në dollarë 11.4 milionë dollarë
Vdekje 4

Gjatë sezonit të uraganeve të vitit 2009, uragani Ida ishte uragani më i madh që arriti në tokë në Atlantik. Ai u intensifikua në një uragan të kategorisë 2 përpara se të zbehej dhe të lëvizte në të gjithë Shtetet e Bashkuara juglindore si një ciklon ekstratropik. Pasojat e Ida-s patën një ndikim të madh në bregun lindor të SHBA-së. Gjendjet e jashtëzakonshme u shpallën nga shumë famulli të Luizianës, qarqe dhe qarqe Alabama dhe Florida

Jacob Bernard është një entuziast i pasionuar i jetës së egër, eksplorues dhe shkrimtar me përvojë. Me një sfond në zoologji dhe një interes të madh për gjithçka që lidhet me mbretërinë e kafshëve, Jacob është përkushtuar për t'i sjellë mrekullitë e botës natyrore më pranë lexuesve të tij. I lindur dhe i rritur në një qytet të vogël të rrethuar nga peizazhe piktoreske, ai zhvilloi një magjepsje të hershme me krijesat e të gjitha formave dhe madhësive. Kurioziteti i pangopur i Jakobit e ka çuar atë në ekspedita të shumta në qoshet e largëta të globit, duke kërkuar specie të rralla dhe të pakaps...