Zbuloni 11 krijesa që jetojnë në dhe rreth liqenit Texcoco të Meksikës. A ka ndonjë rrezik?

Jacob Bernard
Lumi Kolorado dhe Liqeni Mead Më në fund marrin… 15 liqenet më të thellë në Shtetet e Bashkuara… 10 liqenet më të mirë në Michigan që… 4 liqenet më të infektuar nga gjarpërinjtë në Manitoba Zbuloni 25 liqenet më të mëdhenj në Michigan Zbuloni 14 liqenet më të mëdhenj në Arizona

Liqeni Texcoco ishte një liqen natyror brenda Anahuac, që është Lugina e Meksikës. Liqeni Texcoco është më i njohur për afërsinë e tij me Mēxihco Tenōchtitlan, kryeqytetin e Perandorisë Aztec. Megjithatë, kohët kanë ndryshuar që kur Aztekët e përdorën atë për ujë të pijshëm, ujitje të bimëve dhe peshkim. Le të zbulojmë 11 krijesa që jetojnë aktualisht në dhe rreth liqenit Texcoco të Meksikës.

Historia e shkurtër e liqenit Texcoco

Para se të hidhemi në një listë të kafshëve që jetojnë në dhe pranë liqenit Texcoco , është e rëndësishme të kuptojmë gjeografinë dhe historinë e këtij liqeni dikur madhështor. Ka duruar ndërhyrjen njerëzore në një shkallë masive, dhe si rezultat, gama e kafshëve që jetojnë atje është zhdukur plotësisht.

Liqeni Texcoco dikur ishte një liqen i madh, një nga pesë, në Anahuac. Në anën perëndimore të këtij liqeni të lashtë, Meksika Tenochtitlan, kryeqyteti i Perandorisë Aztec, lulëzoi për shekuj. Megjithatë, në shekullin e 17-të, pushtuesit spanjollë e kulluan atë për të parandaluar përmbytjet.

A është Lago de Texcoco Dry?

Sot, pothuajse i gjithë pellgu i liqenit pret Mexico City.

Për shkak të kullimit të liqenit, klima dhe disponueshmëria e ujit kanë ndryshuar në mënyrë të konsiderueshmenuk ka ujë të mjaftueshëm për zonën. Si rezultat, kafshët që jetojnë në dhe rreth liqenit janë larguar ose ngordhur kryesisht.

Aktualisht, mbetjet e liqenit shtrihen vetëm 2.5 milje në lindje të qytetit të Meksikos dhe është i margjinuar nga kënetat e kripura. Kjo ligatinë prej 10,000 hektarësh tani quhet Zona Federale Lago de Texcoco (ZFLT - Zona Federale e Liqenit Texcoco). Ekspertët shpresojnë të ruajnë atje 276 lloje zogjsh, pesë amfibë, 14 zvarranikë dhe 29 lloje gjitarësh.

Planet e reja sugjerojnë se Parku Ekologjik i Liqenit Texcoco do të shndërrohet përfundimisht në parkun më të madh në botë. Qeveria e Meksikës dhe ambientalistët shpresojnë që në të ardhmen, kafshët aktuale të liqenit Texcoco do të lulëzojnë dhe speciet e zhdukura do të kthehen. Aktualisht, nuk ka një datë të caktuar për përfundimin.

Me këtë në mendje, le t'i hedhim një sy kafshëve që thuhet se banojnë në dhe rreth mbetjeve të liqenit Texcoco.

1. Bufi i gërmuar ( Athene cunicularia )

Bufi i gërmuar është një buf i vogël 9 inç i gjatë me pendë kafe të lehta dhe të errëta plus këmbë të gjata e të fuqishme, por këtu ndalojnë ngjashmëritë me bufat standarde ! Bufat që gërmojnë janë aktive gjatë ditës, gjuajnë në tokë dhe jetojnë në strofulla nën tokë. Ato janë mjaft të zakonshme në të gjithë Amerikën e Veriut, por të kërcënuara në peizazhet e thata të hapura të Meksikës, duke përfshirë zonat e shkretëtiruara që rrethojnë liqenin Texcoco.

Bufat e gërmuara ripërdorin strofkat e braktisurandërtuar nga ketrat, qentë e prerive, breshkat dhe kojotat. Ata shpesh shtojnë jashtëqitje që tërheqin darkat e tyre të preferuara të insekteve! Krahas insekteve, bufat mishngrënëse gropojnë me gjarpërinjtë, zogjtë e vegjël, hardhucat dhe minjtë. Për të kapur prenë e tyre, ata rri pezull, kërcejnë dhe vrapojnë plotësisht duke përdorur këmbët e tyre të gjata e të fuqishme.

2. Bretkosa e pemëve meksikane ( Smilisca baudinii )

Bretkosat e pemëve meksikane të natës, të quajtura gjithashtu bretkosat e pemëve të Baudin dhe bretkosat e Van Vilit, jetojnë pranë burimeve ujore në zonat pyjore.

Bretkosat e pemëve ndryshojnë nga bretkosat tokësore që shohim në pellgje. Dallimi më i dukshëm është gishtërinjtë e tyre, të cilët kanë kocka në formë kthetra dhe jastëkë të vegjël thithës. Kjo i ndihmon ata të ngjiten në sipërfaqet vertikale dhe të lëvizin nëpër pemë në mënyrë të sigurt. Ato janë gjithashtu të lehta, më të holla dhe me pamje më të lezetshme me sy të mëdhenj dhe një gojë të përmbysur.

Bretkosat meksikane me ngjyrë kafe dhe jeshile kanë bark më të lehtë dhe këmbë me shirita kafe të errët. Ata prenë insekte të tilla si kriket dhe tenja, plus krimbat dhe jovertebrorët e vegjël gjatë natës. Të rriturit arrijnë rreth një inç në gjatësi, gjë që i bën ata të vegjël deri të mesëm në botën e bretkosave të pemëve.

Në kohën e çiftëzimit, bretkosat meksikane bëjnë një sërë zhurmash bombuese për të tërhequr një çift, por kur përballen me një grabitqar si gjarpri ose zog, lëshojnë një britmë me zë të lartë.

3. American Avocet ( Recurvirostra americana )

Mbetjet e liqenit Texcoco ofrojnë shtëpi dhe të përkohshmevend pushimi për shumë zogj; Aty janë regjistruar të paktën 30 lloje zogjsh bregu, duke përfshirë avocet amerikane me pupla bardh e zi.

Avocetët amerikanë janë zogj të mëdhenj e të gjatë 20 inç që kalojnë kohën duke kërkuar ushqim në baltën e cekët për insektet dhe krustacet. Ata i fshijnë kartëmonedhat e tyre të mëdha krah për krah, duke nxjerrë dhe filtruar kafshatën e baltës dhe baltës së pasur. Karburanti i një avoceti amerikan është i zi, i mprehtë, i lakuar dhe të paktën dyfishi i gjatësisë së kokës së tij.

Ky zog i pashëm shpesh quhet fyell blu për shkak të këmbëve të tij të gjata, të mprehta dhe blu pastel që mezi shqetësojnë baltën ajo gjuan përmes.

4. Snowy Plover ( Charadrius nivosus )

Në skajin e kundërt të shkallës së madhësisë është ploveri me borë. Është një tjetër zog që ecën në breg, por pesë centimetra i gjatë!

Në Kaliforninë qendrore dhe Oregon, kufizimet e plazheve në zona të caktuara mbrojnë këta zogj gati të kërcënuar dhe projekti i restaurimit të Liqenit Texcoco shpreson t'i mbështesë gjithashtu ata. Projekti aktual i shpendëve të bregut të Texcoco-s i mbuloi një liqeni Texcoco me borë në vitin 2010 dhe e gjeti atë dy vjet më vonë 1118 milje larg në Oklahoma. Menaxheri i liqenit regjistron çdo muaj popullsinë e shpendëve të bregores për të vlerësuar kushtet mjedisore.

Këmbët me borë kanë bark të bardhë dhe anët e sipërme kafe të zbehtë. Ata shumohen në brigjet ranore dhe buzë liqeneve të njelmëta. Banorët e zonave të ftohta migrojnë në vende të ngrohta si Meksika dheKaliforni.

5. Rosat

Liqeni Texcoco është një pikë e nxehtë për rosat e banuara dhe rrugët e migrimit të rosave.

Bishti i kuq, rosa e kuqërremtë, rrota amerikane, kanavacja, bajaku i murrmë, bajaku me krahë blu dhe kërpudhat më të mëdha janë vetëm disa nga llojet e rosave që përdorin liqenin Texcoco dhe rrethinat e tij në udhëtimet e tyre të gjata.

Rosat migruese nuk fluturojnë mijëra milje pa pushim; udhëtimi i tyre është i segmentuar në ndalesa, dhe Liqeni Texcoco është një pistop i rëndësishëm. Disa lloje qëndrojnë për muaj të tërë. Të tjerët vazhdojnë pas një ose dy javësh.

6. Lepuri amerikan i shkretëtirës ( Lepus californicus )

Të gjitha krijesat duhet të pinë, dhe gjitarët nuk bëjnë përjashtim. Lepurët jetojnë në shkurre pranë liqenit Texcoco për të përfituar nga uji i tij. Në Meksikë, lepuri i shkretëtirës njihet më së miri si lepuri me bisht të zi.

Ky lepur me shpejtësi të shpejtë arrin dy metra i gjatë dhe peshon deri në gjashtë kilogramë. Është një nga lepujt më të mëdhenj të Amerikës. Ata shijojnë kullotat me shkurre dhe terrenin e thatë të prerive, ku hanë barëra, lastarë dhe lule.

Lepurët e shkretëtirës kanë këmbë të pasme jashtëzakonisht të gjata dhe të fuqishme dhe veshë të gjatë karakteristik të të gjitha llojeve të lepurit. Këmbët e tyre të fuqishme të pasme mundësojnë një kthesë të shpejtësisë që arrin më shumë se 40 mph, e mjaftueshme për të kapërcyer kojotat, dhelprat dhe grabitqarët e maceve të egra.

7. E veja e zezë e Amerikës së Jugut

Në shtresat e thata të tokës, çimentos, vegjetacionit, copave të përqendrimit të kripës,dhe veçanërisht shkëmbi i lehtë vullkanik i hedhur miliona vjet më parë, të vejat e zeza gjuajnë insekte fatkeqe.

Në Meksikë, këto merimangat helmuese janë kryesisht një nga dy speciet, ose Atrodectus corallinus ose Latrodectus curacaviensis .

Ashtu si speciet e tjera të vejushave të zeza, femrat janë shumë më të mëdha se meshkujt. Pranë liqenit Texcoco, femrat arrijnë gjysmë centimetri të gjata me shenja të zeza dhe të kuqe. Meshkujt kafe dhe të bardhë arrijnë kryesisht gjysmën e kësaj.

Merimangat e zeza të vejave të Meksikës zakonisht janë nate. Ata gjuajnë insekte të vogla dhe megjithëse pickimi i tyre zakonisht nuk është fatal, trajtimi mjekësor është i nevojshëm. Simptomat e kafshimit të vejushës së zezë përfshijnë dhimbje, djersitje, frymëmarrje të shpejtë dhe qepalla të fryra. Është një nga kafshët e pakta të rrezikshme që jetojnë pranë liqenit Texcoco.

8. Axolotl ( Ambystoma mexicanum )

Ne nuk mund të shkruajmë për kafshët meksikane pa përfshirë amfibin e lezetshëm axolotl, i cili është katapultuar në famë për shkak të përfshirjes së tij të fundit në Minecraft.

Salamandra meksikane është endemike e sistemit të liqenit të Liqenit Texcoco, por nuk dihet nëse ndonjë prej tyre aktualisht banon atje. Njerëzit aztekë hanin rregullisht axolotl përpara se liqeni të thahej, por sot, ata janë të rrezikuar për shkak të shkatërrimit të habitatit.

Axolotlët, të quajtur shpesh peshk në këmbë, janë me interes për shkencëtarët sepse mund të gjenerojnë gjymtyrë të reja, sy, dhe pjesët e trurit. Axolotlet mishngrënëse hanë krimba, peshq të vegjël,artropodët dhe molusqet. Ata thithin gjahun në gojën e tyre duke përdorur një forcë të fuqishme vakumi.

9. Hardhuca aligator me qafë të ashpër ( Barista rudicollis )

Kjo hardhucë ​​e rrezikuar është endemike në Meksikë dhe një nga kafshët që projekti i rigjenerimit kërkon të mbështesë.

Është pjesë e familja Anguidae dhe me përmasa mesatare në krahasim me hardhucat e tjera aligatore, por që shihen rrallë. Kjo hardhucë ​​e pazakontë jeton në zona pyjore nën lëvore të lirshme, trungje të grumbulluara dhe pemë të rrëzuara. Ajo prenë gjitarët e vegjël, insektet dhe molusqet.

Relativisht e panjohur, hardhuca aligator me qafë të ashpër është nën kërcënim për shkak të habitateve të fragmentuara. Është një specie e gjallë, që do të thotë se nuk bën vezë, por lind të rinj të gjallë.

10. Mexclapique ( Girardinichthys viviparus )

Ky peshk i rrezikuar i gjallë është endemik i Meksikës dhe një numër i madh dikur jetonte në sistemet lumore të liqenit Texcoco. Sot, pas kullimit të liqenit, ai gjendet vetëm në disa trupa ujorë. Një nga këto vende janë mbetjet e liqenit Texcoco. Pika të tjera përfshijnë liqenet Tecocomulco, Chalco dhe Xocjimilco.

Mexclapiques femra të rritura arrijnë dy inç e gjysmë të gjatë, por meshkujt janë pak më të vegjël. Të dyja gjinitë kanë të pasme kafe, bark të bardhë dhe vija të bardha. Ata preferojnë të fshihen në zona të cekëta të liqeneve, kanaleve dhe kanaleve me shumë mbulesë bimore, duke u ushqyer me jovertebrorë të vegjëldhe larvat e insekteve.


Jacob Bernard është një entuziast i pasionuar i jetës së egër, eksplorues dhe shkrimtar me përvojë. Me një sfond në zoologji dhe një interes të madh për gjithçka që lidhet me mbretërinë e kafshëve, Jacob është përkushtuar për t'i sjellë mrekullitë e botës natyrore më pranë lexuesve të tij. I lindur dhe i rritur në një qytet të vogël të rrethuar nga peizazhe piktoreske, ai zhvilloi një magjepsje të hershme me krijesat e të gjitha formave dhe madhësive. Kurioziteti i pangopur i Jakobit e ka çuar atë në ekspedita të shumta në qoshet e largëta të globit, duke kërkuar specie të rralla dhe të pakaps...