Zbuloni 6 kafshët fluturuese më të rrezikshme në Misisipi

Jacob Bernard
Krokodili bën një gabim fillestar dhe kërcen… 2 peshkaqenë të mëdhenj të bardhë që peshojnë si… Shikoni një Badger të mjaltit që shpëton nga tufa… Luani përpiqet t’i zërë pritë një foshnjeje Zebra Por… Shikoni këtë Gorilla Buff Landon një Epik… 'Rruga e Gjarprit' mbyllet me mijëra…

Misisipi është një shtet në jug i njohur për magnoliat, mikpritjen dhe lumin e fuqishëm Misisipi me bollëkun e mustakëve. Shteti ndan kufijtë e tij me Luizianën, Alabamën dhe Arkansasin. Megjithatë, një pjesë e vogël e kufirit të saj jugor shkon përgjatë bregut të Gjirit të Meksikës. Misisipi ka një peizazh të larmishëm që përfshin pyje, ligatinat, preritë dhe kënetat. Si rezultat, shteti është gjithashtu shtëpia e një shumëllojshmërie të gjerë të kafshëve të egra. Më poshtë është një listë e 6 kafshëve fluturuese më të rrezikshme në Misisipi dhe pse ata kanë kaq frikë.

Një listë e kafshëve fluturuese më të rrezikshme në Misisipi

Kur mendoni për kafshët e rrezikshme , çfarë të vjen në mendje? Një tigër i egër, një ari i fuqishëm apo një gjarpër helmues? Epo, dinamiti vjen në paketa të vogla dhe shumë specie të vogla mund të shkaktojnë dëm serioz tek njerëzit. Ky është padyshim rasti për Misisipin sepse kafshët fluturuese më të rrezikshme në shtet janë të gjitha relativisht të vogla.

1. Mushkonja

Pavarësisht se janë një nga kafshët më të vogla në Misisipi, ato janë gjithashtu një nga më të rrezikshmet. Këto dëmtues gjakpirës janë një shqetësim në shtetin Magnoliasi dhe bota. Shumë specie nuk prenë njerëzit, por disa të tjera e bëjnë këtë, dhe ndonjëherë ato bartin sëmundje të ndryshme. Për shembull, mushkonjat janë bartëse të:

 • Zika
 • Malaria
 • Ethet Denge
 • Virusi i Nilit Perëndimor

Disa lloje synojnë bagëtinë ose kafshët shtëpiake, duke transmetuar Encefalitin e Kuajve, krimbin e zemrës dhe sëmundje të tjera që prekin kafshët. Ka disa mënyra për të parandaluar përhapjen e këtyre sëmundjeve nga mushkonjat, dhe ato përfshijnë:

 • Drogat ose vaksinat profilaktike ndihmojnë në parandalimin e shkallës së infeksionit, edhe nëse njerëzit dhe kafshët ende kafshohen.
 • Kontrolli ose çrrënjosja e popullatës së mushkonjave do të parandalojë përhapjen e sëmundjeve.
 • Përdorimi i një rrjete mushkonjash, insekticidi ose mjeti kundër insekteve do të ndihmojë në mbajtjen e mushkonjave larg dhe ndihmon në mbajtjen e mushkonjave larg.

Ndërsa të gjitha këto këshilla janë efektive, përdorimi i të gjitha së bashku në të njëjtën kohë është mënyra më e mirë për të siguruar që mjedisi juaj të qëndrojë pa mushkonja.

2. Kissing Bugs

Mos u mashtroni nga emrat e tyre; këto insekte të neveritshme e marrin emrin e tyre nga zakoni i tyre i tmerrshëm për të kafshuar gjahun e tyre në ose afër gojës. Puthja e insekteve mund të bartë një parazit që shkakton sëmundjen Chagas të quajtur Trypanosoma cruzi . Nëse nuk trajtohet, kjo sëmundje mund të shkaktojë probleme kronike gjatë gjithë jetës. Simptomat e Trypanosoma cruzi përfshijnë dhimbje trupi, ethe, dhimbje koke, lodhje, humbje oreksi, skuqje, diarre dhe vjellje. e gjate-simptomat termike përfshijnë:

 • Dështimi i zemrës
 • Zgjerim i zemrës
 • Vështirësi në gëlltitje
 • Çështje me tretjen
 • Paaftësia për të ngrënë ushqim të fortë

Tani që e keni parë se çfarë mund të bëjë ky insekt, është e lehtë të kuptosh pse ata janë një nga kafshët fluturuese më të rrezikshme në Misisipi. Megjithatë, ka mënyra për të parandaluar pickimin e insekteve të puthjes, si përdorimi i mjeteve kundër insekteve ose rrjetave të mushkonjave. Duhet të rezervoni një takim me mjekun nëse shihni ndonjë pickim ose plagë rreth gojës dhe hundës.

3. Grerëzat, xhaketat e verdha dhe grerëzat

Grerëzat, të njohura gjithashtu si grerëza dhe xhaketa të verdha në Misisipi, janë insekte me një reputacion të tmerrshëm për agresion. Ata janë një shqetësim në të gjithë shtetin dhe vendin. Megjithatë, ndërsa ata janë jashtëzakonisht agresivë dhe ndonjëherë sulmojnë pa arsye, kjo nuk do të thotë që ju duhet t'i vrisni sepse ata janë pjalmues të rëndësishëm. Prandaj, për sa kohë që ato nuk po ndikojnë në rutinën tuaj ose nuk ju pengojnë të shijoni shtëpinë tuaj, mos ndërhyni.

Dallimi midis bletëve dhe grerëzave

Shumë njerëz i ngatërrojnë grerëzat me bletët, por këtu janë ndryshimet kryesore:

 • Veprimet e tyre janë një dhuratë e vdekur. Për shembull, grerëzat si grerëzat dhe xhaketat e verdha janë më agresive se bletët e zakonshme. Ashtu si bletët, ato do të gumëzhinin afër veshëve tuaj dhe ndonjëherë do të fluturojnë drejt e në ju.
 • Grerëzat janë mishngrënës, kështu që ata janë gjuetarë dhe pastrues natyralë. Atagravitoni drejt luleve, nektarit ose kanaçeve të hapura të sodës. Përveç kësaj, këto insekte do të hanë llojin e tyre.
 • Grerëzat janë lehtësisht të identifikueshme nga disa tipare specifike, si gjemba në këmbë në vend të flokëve, trupat e tyre janë të zgjatur dhe kanë pamjen e një mbetjeje të vogël për shkak të në hapësirën ndërmjet kraharorit dhe barkut të tyre.

4. Lakuriqët e natës

Misisipi gjen çdo vit lakuriqët me tërbim brenda kufijve të tij. Fatkeqësisht, këto krijesa të rrezikshme fluturuese janë rreziku më i zakonshëm i tërbimit për njerëzit. Dhe pjesa më e keqe është se nuk duhet as të kafshoheni nga një lakuriq për t'u prekur nga tërbimi; edhe kontakti me një nga këto kafshë mund të rezultojë në ekspozim me rrezik të lartë. Për më tepër, kafshimet e lakuriqëve të natës janë të vogla, ndonjëherë pa dhimbje dhe të padukshme për syrin e lirë.

Siguria e lakuriqëve të natës

 • Asnjëherë mos i trajtoni lakuriqët e natës të gjallë ose të ngordhur.
 • Sepse lakuriqët janë nate, shmangni ato nëse fluturojnë gjatë ditës, veçanërisht nëse shfaqin sjellje agresive ose të çrregullta, gjenden në vende të pazakonta ose gjenden në tokë.
 • Nëse keni rënë në kontakt me një lakuriq nate , është e rëndësishme që menjëherë të kërkoni një profesionist shëndetësor për ekzaminim dhe ndoshta trajtim, në varësi të rezultateve.

Çfarë duhet të bëni kur ka një lakuriq nate në shtëpinë tuaj

 • Mos e lësho shkopin
 • Largohu nga dhoma dhe mbylle derën pas vetes
 • Thirr një profesionist

5. Bletët

Ndërsa shumicabletët janë jo agresive dhe zakonisht nuk thumbojnë njerëzit, ato mund të jenë të rrezikshme, veçanërisht nëse jeni alergjik. Shumë njerëz janë vdekjeprurës alergjikë ndaj bletëve, duke i bërë ato një nga kafshët fluturuese më të rrezikshme në Misisipi dhe në botë. Megjithatë, ju lutemi mos i vrisni! Ato janë thelbësore në pjalmimin e planetit tonë dhe pa to, jeta siç e dimë do të pushojë së ekzistuari. Mbani një vëzhgim për këto krijesa fluturuese gjatë pranverës së vonë deri në fillim të vjeshtës, kur ato janë më aktive.

6. Birds of Prey

Ndërsa ka shumë mite rreth shqiponjave që marrin me vete të vegjlit ndërkohë që prindërit e tyre nuk i shikonin, jo të gjithë janë të vërtetë. Megjithatë, ka disa të vërteta në legjendat, por sulmet janë jashtëzakonisht të rralla. Pra, çfarë e bën një zog grabitqar të sulmojë një njeri? Raptorët, skifterët dhe shqiponjat kanë aftësinë për të sulmuar fëmijët e vegjël dhe kafshët shtëpiake, por ka vetëm një pjesë të vogël të raporteve që variojnë deri në 200 vjet.

Por, ndërsa këto sulme janë të pakta, Shoqëria Kombëtare Audubon pranon se sulmet e shpendëve po rriten në shtet. Teoritë se pse po ndodh kjo përfshijnë humbjen e habitatit për shkak të urbanizimit. Megjithatë, ka më shumë gjasa që këto dukuri të ndodhin gjatë sezonit të folezimit kur vendasit ose turistët që nuk dyshojnë, sillen shumë afër një foleje. Pra, cili është hapi tjetër? Si e mbroni familjen tuaj nga zogjtë grabitqarë?

Si të parandaloni sulmet ngaZogjtë

 • Vishni gjithmonë një kapele ose mbani një ombrellë për mbulim. Çadra është gjithashtu e dobishme kur shmangni zogjtë nëse ata sulmojnë.
 • Qëndroni vigjilentë kur jeni me fëmijë të vegjël ose foshnja në natyrë. Ato kurrë nuk duhet të jenë të pambikëqyrura.
 • Shmangni zonat e njohura të foleve gjatë ecjes
 • Objektet me shkëlqim tërheqin zogjtë, prandaj mos vishni asgjë që shkëlqen.

Jacob Bernard është një entuziast i pasionuar i jetës së egër, eksplorues dhe shkrimtar me përvojë. Me një sfond në zoologji dhe një interes të madh për gjithçka që lidhet me mbretërinë e kafshëve, Jacob është përkushtuar për t'i sjellë mrekullitë e botës natyrore më pranë lexuesve të tij. I lindur dhe i rritur në një qytet të vogël të rrethuar nga peizazhe piktoreske, ai zhvilloi një magjepsje të hershme me krijesat e të gjitha formave dhe madhësive. Kurioziteti i pangopur i Jakobit e ka çuar atë në ekspedita të shumta në qoshet e largëta të globit, duke kërkuar specie të rralla dhe të pakaps...