Zbuloni historinë magjepsëse të 2 kështjellave të mrekullueshme në Kansas

Jacob Bernard
Banorët po ikin nga këto qarqe që zvogëlohen më shpejt në… Zbuloni qytetin më të vjetër në Uashington 15 qytete të braktisura dhe të harruara në jug… Eksploroni kampusin e gjerë të Michiganit më të madh… 6 vendet më të pasura në Afrikë sot (të renditura) Zbuloni qytetin më të vjetër në Virxhinia Perëndimore

Nëse mbyllni sytë dhe imagjinoni Kansasin, mund të krijoni imazhe të shtëpive të fermave, fushave të hapura të mullinjve me erë ose tornadove rrëqethëse. Ju madje mund të thërrisni skenën ikonike, me ngjyrë sepie nga filmi klasik i vitit 1939, Magjistari i Ozit, ku një tornado gëlltit Dorothy dhe Toto në një vorbull kaosi. Megjithatë, ka të ngjarë të mos mendoni për kështjella ose dizajn arkitekturor. Sidoqoftë, në realitet, Kansas është shumë më i larmishëm sesa hapësirat e hapura dhe stuhitë e mbushura me kthesa. Nga bujqësia e fuqishme te ndërtesat dhe strukturat magjepsëse, shteti Sunflower ka një histori të pasur dhe tërheqëse që ia vlen të eksplorohet.

Nuk ka dyshim se Kansasi është një mrekulli bujqësore. I shkëlqyer në prodhimin e grurit, misrit, sojës dhe melekuqes, Kansas ofron kontribute të konsiderueshme në furnizimin me ushqim të vendit. Siç e dinë tashmë shumica e njerëzve, në fund të fundit është një pjesë integrale e "Shportës së Bukës së Amerikës". Dhe prodhimi i tij i bollshëm i drithit, së bashku me atë shtetet e tjera në rajon, forcon sigurinë ushqimore (të synuara për lojëra fjalësh) në Shtetet e Bashkuara dhe në mbarë globin. Por çfarë tjetër ka për të ofruar Kansas?

Kansas's RichHistoria

Kansas ka një histori të pasur dhe tërheqëse. Në kufi me Nebraskën, Missouri, Oklahoma dhe Kolorado, Kansas luajti një rol kryesor në zgjerimin drejt perëndimit gjatë gjithë shekullit të 19-të. Për më tepër, Kansas krenohet me një trashëgimi të gjallë të Perëndimit të Egër - të ndërthurur me figura legjendare si Wyatt Earp - dhe një bollëk folklori shumëngjyrësh që rrotullohet rreth mistikës së kulturës së kaubojve. Për më tepër, ky shtet krenohet me një prani të fortë aviacioni, pasi ka qenë vendlindja e pionierëve të aviacionit si Amelia Earhart dhe shtëpia e kompanive të prodhimit të avionëve si Boeing dhe Cessna. Më në fund, Kansas gjithashtu luajti një rol jetik në lëvizjen abolicioniste. Shkurtimisht, ky shtet është i mbushur me histori të pasur inxhinierike, kulturore dhe bujqësore.

Dhe megjithëse mund të mos jetë i famshëm për kështjellat ose arkitekturën e tij në përgjithësi, Kansas ka ende dy ndërtesa të dukshme që ia vlen të eksplorohen. Këtu është një histori e shkurtër por magjepsëse e 2 kështjellave të mrekullueshme në Kansas.

1. Kalaja Campbell

B. Shtëpia ose Kalaja H. Campbell është një rezidencë historike e vendosur në Wichita, Kansas. E pasur dhe ikonë, kjo rezidencë tashmë private shfaq një përzierje magjepsëse stilesh arkitekturore, duke përfshirë elemente të stileve të Rilindjes Viktoriane dhe Franceze. Megjithatë, dizajni i saj dhe fasada prej guri gëlqeror pasqyrojnë kryesisht kështjellat romane skoceze Richardsonian - të njohura gjatë fundit të 19-të dhe fillimitshekujt e 20-të. Duke imituar arkitektin Henry Hobson Richardson, arkitekti Alfred Gould ndihmoi kolonelin Burton Harvey Campbell dhe gruan e tij, Ellen, të nxjerrin në dritë vizionin e tyre për shtëpinë e tyre luksoze.

Sot, kjo ndërtesë pallati përmban ende një frëngji 5-katëshe, të rrumbullakosura harqe, gdhendje të zbukuruara, drurë të pasur dhe luksoz – duke përfshirë qershinë, arrën dhe sofër. Dritaret me njolla, të importuara me delikatesë nga Gjermania, shtojnë ngjyra dhe mjeshtëri rrezatuese – duke hedhur një thyerje të shkëlqyer kaleidoskopike të dritës në hapësirat e brendshme. Dhe le të mos harrojmë për shkallët madhështore 300-vjeçare dhe dritaren e harkuar të dhomës së ngrënies – të dyja erdhën nga Londra!

Natyrisht, Regjistri Kombëtar i Vendeve Historike e njeh rëndësinë e kësaj shtëpie historike. Fatkeqësisht, nuk do ta vizitojmë së shpejti. Në të kaluarën, publiku mund ta shijonte këtë banesë madhështore si një shtrat me mëngjes. Aktualisht, megjithatë, kjo shtëpi madhështore nuk është më e hapur për përdorim publik. E vendosur në anën e kundërt të lumit të qetë të Arkansasit të Vogël, pjesa e jashtme e Shtëpisë B. H. Campbell është po aq piktoreske dhe e brendshme është mahnitëse.

2. Nichols Hall, Universiteti Shtetëror i Kansasit

Salla e Nichols – me tiparet e saj të ngjashme me kështjellën, duke përfshirë strehëzat (betejat), kullat dhe frëngjitë – zbukuron bukur kampusin e Universitetit Shtetëror të Kansasit (KSU). Fillimisht, ajo strehonte fizikundepartamentet e arsimit dhe shkencave ushtarake. Madhështia e ndërtesës kishte për qëllim të mbushte objektet e stërvitjes ushtarake me një ndjenjë autoriteti. Gjatë asaj epoke, arkitektët shpesh projektuan ndërtesa me programe ROTC që t'i ngjasojnë kështjellave mesjetare - një motiv popullor që simbolizon forcën, nderin dhe fisnikërinë. Nëse kalorësit dhe kështjellat mesjetare nënkuptojnë dishepull dhe trimëri, Nichols Hall ilustron etikën e edukimit ushtarak.

Ishte gjithashtu një qendër kulturore dhe gjimnaz i lulëzuar. Pajisjet përfshinin një pishinë në bodrum, një studio transmetimi radioje në katin e fundit dhe akomodime të dedikuara për Departamentin e Muzikës.

Tragjedia goditi në vitin 1968 kur një zjarr masiv – i nisur nga dy studentë të Departamentit të Muzikës – përfshiu Ndërtesa. Si rezultat, pjesa e brendshme e saj u shkatërrua. Në përgjigje të shqetësimeve të avokatëve, legjislatura e shtetit ndau 5.5 milionë dollarë për rindërtimin e Nichols Hall. E përfunduar në vitin 1985, KSU e emëroi strukturën e re pas Dr. Ernest R. Nichols. Një figurë e vlerësuar, ai kishte shërbyer si kreu i Departamentit të Fizikës dhe si president i universitetit në fillim të shekullit të 20-të.

Zjarri i Nichols pati një ndikim shkatërrues në vetë ndërtesën. Më keq, ajo shkatërroi gjithashtu koleksione të paçmuara në Departamentin e Muzikës. Ai dogji pajisjet dhe instrumentet e shtrenjta të radiostacionit të universitetit dhe shkatërroi regjistrimet e pazëvendësueshmenga seria Landon Lectures. Ajo gjithashtu përvëloi të gjithë fletët e muzikës. Përjashtimi i vetëm ishte Topi i dashur Wabash. Për një mrekulli, drejtori i grupit e kishte marrë atë në shtëpi ditën e zjarrit, pak para se të shpërthente. Tashmë një element kryesor në ngjarjet e atletikës dhe mitingjet e guximshme, kjo këngë luftarake përfaqëson shpirtin e fortë dhe të qëndrueshëm të shkollës në KSU.


Jacob Bernard është një entuziast i pasionuar i jetës së egër, eksplorues dhe shkrimtar me përvojë. Me një sfond në zoologji dhe një interes të madh për gjithçka që lidhet me mbretërinë e kafshëve, Jacob është përkushtuar për t'i sjellë mrekullitë e botës natyrore më pranë lexuesve të tij. I lindur dhe i rritur në një qytet të vogël të rrethuar nga peizazhe piktoreske, ai zhvilloi një magjepsje të hershme me krijesat e të gjitha formave dhe madhësive. Kurioziteti i pangopur i Jakobit e ka çuar atë në ekspedita të shumta në qoshet e largëta të globit, duke kërkuar specie të rralla dhe të pakaps...