Zbuloni Triceratopët më të mëdhenj të gjetur ndonjëherë

Jacob Bernard
9 dinosaurët me qafë të gjatë Paleontologët zbulojnë një "koliseum të dinosaurëve" epikë të fshehur… Top 10 dinosaurët më të mëdhenj në botë që takojnë ndonjëherë çdo dinosaur të paraqitur në botën Jurassic… Zbuloni emrat e 10 më të mirëve… 9 dinosaurët masivë me thumba të krahut!

Triceratops ( Triceratops horridus ) janë krijesa magjepsëse që kanë jetuar gjatë periudhës së vonë të Kretës. Emri i tyre fjalë për fjalë përkthehet në "fytyrë me tre brirë". Këta brirë, së bashku me sqepin e tyre të hollë dhe të ngjashëm me papagall, i japin triceratops pamjen e tyre të veçantë.

Megjithëse triceratops jetuan miliona vjet më parë, studiuesit kanë zbuluar një numër fosilesh të këtyre krijesave. Triceratopët më të mëdhenj të gjetur ndonjëherë vlerësohet të jenë më të gjatë se një dre dhe ka të ngjarë të ketë vdekur pas një beteje me një të llojit të vet!

Zbulimi

Në vitin 2014 një paleontolog zbuloi skeletin e një tricerotopi të madh në Mud Butte Ranch në Southwestern Perkins County, pranë Newell, Dakota e Jugut, sipas Rekordeve Botërore Guinness.

2,984 njerëz nuk mund ta kryenin këtë kuiz

Mendoni se mundeni?
Merrni tonë Kuizi i Dinozaurëve A-Z-Animals

Pas më shumë se një viti gërmimi dhe rindërtimi, skeleti i montuar i krijesës ishte afërsisht 7,15 m i gjatë nga feça deri te maja e bishtit. Triceratops, me nofkën Big John, gjithashtu kishte një lartësi prej 2.7 m (8 ft 10 in) në ijet.

Kafkat e Triceratops maten zakonisht duke përdorur bazalgjatësia e kafkës (BSL), nga maja e feçkës deri në pjesën e pasme të kondilit okupital. Kafka e Big John-it ka një BSL prej 1,55 m (5 ft 1 in) — 5–10% më e madhe se çdo kafkë tjetër triceratops e regjistruar deri më tani.

Meqenëse është shumë e rrallë të gjesh skelete të plota triceratops, madhësia e kafkës është përgjithësisht përdoret për të përcaktuar madhësinë e këtyre krijesave. Megjithatë, skeleti i Big John-it është në fakt rreth 60% i kompletuar dhe ai është deri tani triceratopët më të mëdhenj të zbuluar ndonjëherë.

Pronësia

Pas zbulimit të Big John-it, ai u ble nga një përgatitje paleontologjike kompani e quajtur Zoic, e vendosur në Triest, Itali. Kompania, së bashku me ekspertin e historisë natyrore, Iacopo Briano, vlerësuan, montuan dhe matën skeletin e madh gjatë shumë muajve.

Në vitin 2021 Big John u shit për një rekord 7.7 milionë dollarë në një ankand në Paris, sipas në Tampa Bay Times. Sipërmarrësi Tampa, Sidd Pagidipati, kryetar i Ayon Capitol dhe Better Health Group, bëri ofertën fituese.

Për fat, Pagidipati nuk ka në plan ta mbajë Big John të fshehur larg. Deri në vitin 2023 ai njoftoi planet e tij për të dhuruar skeletin triceratops në Muzeun e Fëmijëve Glazer në qendër të qytetit Tampa për tre vitet e ardhshme. Ekspozita e Big John u hap më 26 maj.

Si vdiq Big John?

Kërkimet mbi mbetjet e Big John-it tregojnë se ai ka të ngjarë të ketë vdekur pas një lufte me një tjetër triceratops, raporton NBC News. Një studim i publikuar nërevista Scientific Reports thekson se studiuesit gjetën një dëmtim të rëndësishëm në Big John—një vrimë e madhe që përshkoi kockën e trashë.

Kjo vrimë, e vendosur në qafën e Big John-it, ishte sa përmasat e sakta të bririt të një triceratops më të vogël . Sidoqoftë, vetë beteja nuk është ajo që e vrau Big John-in. Ekzaminimet tregojnë se plaga filloi të shërohej kur Big John vdiq.

Paleontologu Ruggero D’Anastasio konfirmon se triceratops mund të ketë zhvilluar një infeksion bakterial nga lëndimi, i cili përfundoi duke e vrarë atë disa muaj më vonë. Sipërfaqja e kockave rreth plagëve madje tregoi shenja inflamacioni.

Pra, pse Big John u mbyll në një betejë të ashpër? Ndërsa nuk ka asnjë mënyrë për të ditur me siguri, D'Anastasio pranon se lufta mund të ketë qenë për një bashkëshort të mundshëm. Për më tepër, fosilet e thyer u japin studiuesve më shumë informacion rreth mënyrës se si triceratops luftuan dhe ndërvepruan me njëri-tjetrin.

Triceratops mund të ketë bllokuar brirët në luftim

Revista Smithsonian përshkruan triceratops si dinosaurët e pazakontë. Megjithëse triceratops janë barngrënës, hulumtimet sugjerojnë se ata nuk i kanë përdorur brirët e tyre për t'u mbrojtur kundër mishngrënësve. Në vend të kësaj, ata i përdorën ato për të luftuar mes tyre duke i mbyllur brirët.

Kërkuesi i Muzeut të Paleontologjisë Raymond M. Alf Andrew Farke dhe kolegët gjetën lezione të shëruara në kafkat e shumëfishta triceratops për të mbështetur këtë teori të mbylljes së brirëve në betejë me njënjë tjetër. Lëndimi i Big John gjithashtu mund të tregojë se një bri i rrëshqitur ndodhi gjatë luftës së tij.

Fosile të tjera të dukshme Triceratops

Megjithëse Big John është fosili më i madh i triceratops, ai nuk është i vetmi i shquar mbetjet triceratops që janë gjetur. Sipas Muzeut të Melburnit, fosili i parë triceratops u zbulua në vitin 1887. Shkencëtarët fillimisht e ngatërruan krijesën me një lloj bizoni.

Që atëherë paleontologët kanë zbuluar një numër fosilesh triceratops, duke përfshirë mbetjet e Big John dhe një triceratops i quajtur Horridus.

Eshtrat e Horridus u zbuluan në Montana në 2014. Pasi gërmimet përfunduan, Horridus u dërgua në Melburn, Australi. Atje ai u mat, u etiketua dhe u skanua 3D përpara se të bënte debutimin e tij publik në Muzeun e Melburnit në Australi. Horridus është në fakt skeleti më i plotë i triceratops i zbuluar deri më tani dhe është mbi 85% i paprekur.


Jacob Bernard është një entuziast i pasionuar i jetës së egër, eksplorues dhe shkrimtar me përvojë. Me një sfond në zoologji dhe një interes të madh për gjithçka që lidhet me mbretërinë e kafshëve, Jacob është përkushtuar për t'i sjellë mrekullitë e botës natyrore më pranë lexuesve të tij. I lindur dhe i rritur në një qytet të vogël të rrethuar nga peizazhe piktoreske, ai zhvilloi një magjepsje të hershme me krijesat e të gjitha formave dhe madhësive. Kurioziteti i pangopur i Jakobit e ka çuar atë në ekspedita të shumta në qoshet e largëta të globit, duke kërkuar specie të rralla dhe të pakaps...